Významní i opomíjení: Vynálezci a vynálezy v Národním muzeu

18. leden 2012

Vědci a vynázezy_Chemie 27. září 2011 - 30. duben 2012 Pokud chcete vědět, kdo byl naším nejvšestrannějším vynálezcem, kdo podal nejvíce patentů, jak vypadají aerosáně nebo co je to „dálník“, pak právě vám se bude líbit originální výstava Národního muzea, která představuje nejen historii vědy a techniky, ale hlavně osobní příběhy vynálezců a vůbec to, co to znamená „vynalézat“.

Osudy plné objevů

Nikdy jste neslyšeli jména jako Karel Raška, František Burian, Karel Klíč nebo František Ondřej Poupě? Nevadí. Po návštěvně vskutku originální výstavy, která je do konce dubna k vidění v Národním muzeu, už to pro vás nebudou jen cizí jména, ale zajímavé osudy spjaté s objevy a vynálezy, bez nichž si neumíme představit své životy. Věděli jste, že dnes samozřejmý lodní šroub byl v době svého objevení považován odborníky za nesmysl?

Je libo hrách, ruchadlo, nebo skvrnitý tyfus?

Nudných faktů, zažloutlých fotografií a zaprášených předmětů se nebojte, nebudou tu. Zato tady třeba zjistíte, jak to bylo s tím Mendelovým hrachem, nebo co je to ruchadlo. A nádavkem se dozvíte, co byl ten Mendel vlastně vůbec zač a jak tvrdě si osud pohrál s bratry Veverkovými. Věděli jste, že triumf Josefa Božka, vynálezce prvního auta na parní pohon, se změnil v osobní tragédii poté, co jej okradli zloději? A znáte příběh epidemiologa Rašky, který se sice dokázal poprat s epidemií skvrnitého tyfu, vítězil na záškrtem a obrnou, vymýtil pravé neštovice, ale byl poražen politickými poměry normalizačního Československa?

Lidé jako my

Vynálezci a vynálezy“ vás rozhodně nenechají na pochybách, že fascinující je nejen svět české vědy, ale především její nositelé. I oni byli (a jsou) lidé, jako my všichni ostatní – se svými sny, nadějemi, tragédiemi a chybami k nám mají blíže, než bychom si mohli myslet. Pojďte se seznámit třeba s příběhem Jakuba Husníka, vynálezce světlotisku, který musel svůj objev pod tlakem okolností prodat bohatému konkurentovi!

Vydejte se za Nobelovkou!

Národní muzeum si pro vás kromě příběhů, originálních vynálezů a jejich interaktivních kopií připravilo i zajímavou hru „Cesta za Nobelovkou“, která vám pomůže vžít se do každodenních životů vynálezců: co když nemají peníze na vzdělání? Co když je někdo předběhne? A jak tvrdě musí bojovat o svá práva? A co osobní život? Zkuste si představit, jak se asi cítil slavný chemik Wichterle, když mu zakázali provádět pokusy v práci, a domyslet, co se honilo hlavou pivovarnickému inovátorovi Poupěti, kterému před více než dvěma sty lety házeli úředníci klacky pod nohy!

  • Co? Originální výstava „Vynálezci a vynálezy“
  • Kde? V Nové budově Národního muzea, Vinohradská 1, Praha
  • Kdy? Do 30. dubna 2012

Bližší informace o výstavě se můžete dočíst zde: http://vynalezci.nm.cz

Vědci a vynálezy_Dětský sál

Fotografie: Výstava „Vynálezci a vynálezy“. Zdroj: Národní muzeum

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30