Vyrazte do přírody: třeba za vřesovcem

12. květen 2012

Kokořík vonný 19. květen 2012, 08:30 - 12:00 Jak velké jsou květy náprstníku a ptačince velkokvětého doopravdy? Vážně září bělozářka liliová bíle a jde vřesovec pleťový využít ke kosmetickým účelům? To jsou jen některé z otázek, na něž vám v rámci dopoledního putování po kaňonu řeky Mže u Pavlovic odpoví botanik Petr Mudra: zeptat se ho můžete také třeba na to, jaké to je, věnovat se „kytičkám“ profesionálně.

Z květnové květeny nevykvetete

Jarní příroda už se probudila, a tak máme tip pro všechny nadšené botaniky, nebo pro ty, kterým „kytičky“ nejsou lhostejné, rádi se projdou krásnou přírodou a nevadí jim trochu si přivstat. Právě takové lidi totiž zve Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kladská na botanickou výpravu za vřesovcem a jarní květenou.

Kam? Na Plzeňsko, konkrétněji na Tachovsko. Pokud se k Petru Mudrovi ze správy Chráněné krajinné oblasti Český les přidáte, projdete si toho opravdu hodně a poznáte ještě více: z Pavlovic se vydáte do Pavlovické stráně, přírodní rezervace na jih od města Planá. Právě tady se Agentura ochrany přírody a krajiny ČR stará o bohatý relikt doubravy.

 Cévy, suť a relikty: i to je botanika!

Ochránci přírody slibují, že během celé trasy velmi zblízka poznáte cévnaté rostliny – na těch je zajímavé třeba to, že na rozdíl od mechorostů nebo nižších rostlin mají vyvinuty cévní svazky. Zjistíte, co jsou zač a jak vůbec vypadají relikty kyselé a teplomilné doubravy, projdete si olšové luhy, prohlédnete skalní biotopy…Víte třeba, čím se vyznačuje takový suťový les?

Vřesovec Erica gracilis TM

Foto: Vřesovec (Erica gracilis). Autor: Tomáš Moravec.

Botanika chce dobré boty

Dopolední výlet bude trvat zhruba tři hodinky a je třeba počítat s odbočkami, které vás provedou nezpevněným, částečně kamenitým terénem. Chce to tedy pevné boty! :-) Každopádně během výpravy vám botanik Petr Mudra ukáže krásy (západo)české fauny: seznámíte se například s bělozářkou liliovou, kterou kromě střední a jižní Evropy najdete i v tak klimaticky rozdílných oblastech, jako je severní Afrika či jižní Švédsko. Poznáte kokořík vonný, který je ovšem také jedovatý anebo svízel lesní, který začíná kvést právě v květnu. Ti z vás, kteří si chtějí jarní květenu opravdu vychutnat, jistě ocení i seznámení s močopudným rozchodníkem skalním, který můžete bez obav přidat i do salátů, polévek nebo pomazánek… :-)

  • Co? Botanická vycházka „Za vřesovcem a jinou jarní květenou
  • Kde? V kaňonu Mže u Pavlovic (na Tachovsku). Sraz v 8:30 na železniční zastávce v Pavlovicích
  • Kdy? V sobotu 19. května 2012 od 8:30 do cca 12:00 hod.

Pokud nevíte, jak se v brzkou ranní hodinu do Pavlovic dostat, nebo si nejste jistí, o kterých Pavlovicích je vlastně řeč, kontaktujte paní Juránkovou ze správy CHKO Český les: 724 241 150, nebo se podívejte třeba na stránky Muzea Cheb.

Most přes Mži u Pavlovic na Tachovsku

Foto: Most přes Mži u stanice Pavlovice. Autor: M. Klas. Zdroj: http://bezdruzickalokalka.cz.

Profilové foto: Kokořík vonný. Autor: Ondřej Zicha. Zdroj: www.biolib.cz.

Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31