Vydejte se s geology do Chaloupek!

12. květen 2012

Chaloupky_I..jpg 19. květen 2012, 09:15 - 17:00 Geologové, historici a ekologové vás koncem května zvou na nevšední výpravu do světa částečně zaniklého a přesto trvalého. Jak to myslíme? Porozumíte, až navštívíte zaniklou ves Chaloupky v Krušných Horách a objevíte hornickou minulost, která je pevně svázána se zajímavou geologií této části naší republiky.

Horníci zmizeli, hory zůstaly

Není tomu tak dávno, co se krušnohorská malá obec Chaloupky jmenovala Neuhaus. A není tomu tak dávno, co vlastně vůbec existovala: dnes z asi osmdesáti domů nestojí jediný, poslední byl stržen v padesátých letech. Asi si řeknete, že zpustlá vesnice, která už vlastně ani vesnicí není, nebude nejlepším typem na populárně vzdělávací výlet…Omyl! Osudy lidí, jejich staveb a sídel jsou sice pomíjivé, ovšem ne vše se mění...

Chaloupky u Přebuzy byly kdysi známé svou hornickou činností. Jí a zejména geologii této oblasti se chce věnovat květnová výprava, na níž vás zvou geologové, ekologové a historici ze západních Čech.  Právě oni vás vezmou na místa, kde se kdysi pilně rýžoval a těžil cínovec: na ten totiž byla zdejší říčka Rolava a její přítoky velice bohatá.

 Chaloupky_za_prvni_republiky.jpg

Foto: Vesnička Chaloupky v dobách první republiky. Zdroj: www.zanikleobce.cz.

Chaloupky plné cínovce, žuly a manganové rudy

Proto vlastně Chaloupky vzniky: šlo o hornickou osadu zasazenou do geologicky velice zajímavého prostředí – vždyť kromě cínovce se na východně od Chaloupek těžilo třeba i něco málo manganové rudy. Dnes už v Chaloupkách horníky nenajdete: jejich rodiny byly po druhé světové válce vysídleny do Německa. Nenajdete ani jejich domy, zachovalo se z nich totiž doslova jen pár kamenů. Co ale můžete v této krásné přírodě obdivovat dodnes, jsou například lehce bizardně vyhlížející žulové masivy v okolí bývalé obce – a proto je dobře, že s vámi na této výpravě bude třeba přebuzský rodák, geolog Petr Rojík, který toho o zdejší geologii a přírodě ví opravdu hodně.

Pokud chcete poznat nejen geologii, ale chcete se dozvědět mnoho zajímavých informací o historii hornictví, ochraně přírody a navíc se nebojíte podívat na historii západních Čech s otevřenýma očima, určitě se přidejte. Kromě nadšení a ochoty poznávat si s sebou vezměte i dobré boty: čeká vás totiž osmikilometrová výprava z Kraslic přes Rolavu a Chaloupky až do Přebuzi! :-)

  • Co? Geologicko-historická výprava „Po stopách hornických předků
  • Kdy? 19. května 2012, sraz v 9:15 na autobusovém nádraží v Kraslicích
  • Kde? (Nejen) v Chaloupkách u Přebuzi

Pro bližší informace kontaktuje paní Böhmovou na telefonu 352 370 444, nebo se podívejte na stránky Muzea Cheb.

 Geologicka mapa Chaloupek u Prebuze

Foto: Geologická mapa Chaloupek u Přebuze. Zdroj: www.geologicke-mapy.cz.

Profilové foto: Zaniklá vesnice Chaloupky. Zdroj: www.zanikleobce.cz.

Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31