Věda mezi skalami? Vyrazte do terénu!

25. květen 2012

Věda mezi skalami I. 30. červenec 2012 - 26. srpen 2012 Když bychom vám řekli: „Jeďte na pár dní do skal. Budete tam pracovat, spát ve spacáku a nedostanete za to ani korunu“ tak byste asi právem ohrnuli nos. Ale než to zabalíte, čtěte dál: přinášíme vám totiž info o dost zajímavé akci, které nejen, že může naplnit vaše prázdniny hodně nezvyklými zážitky, ale posune vás kupředu i profesně! 

Vědci potřebují vaši pomoct!

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě spolu s Agenturou pro ochranu přírody a krajiny a dalšími partnery pořádají již několikátý ročník výzkumného projektu, který v řadě přírodních rezervací zkoumá, co nám zde zanechali naši předci. Ne, nemyslíme tím honbu za zakopanými poklady někde po lesích, s trochou nadsázky řečeno jde vlastně o dokumentaci vandalství: čeští odborníci již od roku 2001 usilují o zmapování skalních rytin, historických nápisů a dalších pozůstatků lidské činnosti, která se doslova vepsala do pískovců třeba v Prachovských, Příhrazských či Klokočských skalách nebo v údolí Plakánku. Poznejte, jak se dělá věda uprostřed přírody: vědci potřebují vaši pomoc!

Staňte se zarytými (přírodo)vědci!

Jste-li studentem či studentkou střední nebo vysoké školy, které zajímá účast na originálním výzkumném projektu a nevadí vám trocha nepohodlí, pak se určitě zapojte: přidáte se tak ke stovce dobrovolníků, kteří se hledání stop v kameni od roku 2001 zúčastnili a přispějete svou troškou do mlýna, resp. rozšíříte sbírku dosud 12 000 zdokumentovaných rytin, kreseb a maleb, kterou vědci v přírodních rezervacích našli. Posuňte hranice našeho poznání zase o kousek dál a zažijte akci, která vás rozhodně dostane!

Co vás konkrétně čeká, pokud do toho půjdete? Ubytování v Turnově, kde sídlí správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Odtud budete služebními vozy ochránců přírody podnikat výpravy do terénu: ke skalám, balvanům a jeskyním, na níž bude vašim úkolem vyhledat jakýkoliv „šrám“, který jim lidé v minulosti způsobili. Pak se stanete zručnými kopisty: prostě tu svou rytinu či nápis nebo kresbu vyfotíte, překreslíte a zanesete do mapy. Vědce zajímají třeba letopočty, vyryté symboly (ano, i ty nezdvořilé) nebo obrázky. Odborníky na geologii ani kartografii být nemusíte: vědci si vás vyškolí sami :-)

 Věda mezi skalami II.

Foto: z minulých ročníků terénních výzkumů v Českém ráji. Autor: T. Slavík. Zdroj: www.muzeumcl.cz.

Škrábe se a ryje z Čech až do Skandinávie…

A k čemu jsou tahle data vůbec důležitá? Projekt dokumentace skalních rytin, nápisů a ostatních prvků historické krajiny probíhá třeba i ve Skandinávii, severní Itálii, v okolí rakouského horského masivu Dachstein nebo v Pařížské pánvi. Sebrané informace dají vědcům představu o tom, jak lidé do krajiny zasahovali a zasahují, jaké v ní nechávali stopy – a třeba i jak a proč to vlastně dělali…

Svou účast na výzkumu můžete využít jako praktika do školy nebo jako hodně originální prázdniny: poznáte nadšence do výzkumu a strávíte pár dní v překrásné krajině prací, kterou ocení i budoucí generace – nestojí tohle za úvahu? :-)

  • Co? Letní terénní výzkum v Českém ráji
  • Kde? Základnou bude Správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj, ul. Antonína Dvořáka 294, Turnov
  • Kdy? Zúčastnit se je možné ve dvou termínech: 30. července – 8. srpna a 17. – 26. srpna

Podrobné informace o tom, co vás čeká a co si vzít s sebou najdete na stránkách Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Můžete se také podívat na elektronický leták a napsat organizátorům: petrjenc@centrum_cz.

 Věda mezi skalami III.


Foto: z minulých ročníků terénních výzkumů v Českém ráji. Autor: P. Jenč. Zdroj: www.muzeumcl.cz.

Profilové foto: z minulých ročníků terénních výzkumů v Českém ráji. Autor: T. Slavík. Zdroj: www.muzeumcl.cz.Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31