Univerzita Pardubice zve všechny na vědecko-technický jarmark uprostřed univerzitního kampusu

11. červen 2012

Univerzita Pardubice zve všechny vědecko-technický jarmark uprostřed univerzitního kampusu 13. červen 2012, 08:00 - 18:00 O tom, že věda může být zábavná a není vůbec nudná, se mohou přesvědčit všichni zájemci ve středu 13. června v areálu Univerzity Pardubice. Koná se tu totiž VĚDECKO-TECHNICKÝ JARMARK, který umožní nahlédnout do tajů světa vědy a techniky. 

Univerzita Pardubice a jejích sedm fakult připravily na tento den populárně-naučný program plný her, zábavy, pokusů a zajímavostí pod názvem VĚDECKO-TECHNICKÝ JARMARK UPROSTŘED KAMPUSU. Uskuteční se ve středu 13. června mezi 9:00 až 16:00 hodinou na tzv. akademickém náměstí před Fakultou chemicko-technologickou uprostřed univerzitního kampusu v Pardubicích, v městské části Polabiny II.

„Všichni zájemci o svět vědy a techniky budou mít možnost přesvědčit se, že přírodovědné a technické obory jako chemie, fyzika, matematika, informatika, elektrotechnika a další vědní obory a disciplíny nejsou vůbec nudné, ale naopak jsou to fascinující obory, které umí dělat zázraky a bez nichž se současný svět neobejde. Proto jsme na středu připravili 20 speciálních zážitkových stanovišť, které představí nejrůznější vědecké hrátky, pokusy a hlavolamy a ukáží vědu jako velmi zajímavou a lákavou,“ zve na vědecko-technický jarmark jeho koordinátorka Ing. arch. Iva Svobodová.

Program celého dne je velmi pestrý. Na děti i dospělé čeká mnoho zajímavostí a zábavy. Bude možné vyzkoušet si práci restaurátorů, s nimiž nahlédnou pod pokličku památek. Jak je na tom náš organismus, se dozvědí účastníci u stánku zdravotníků a záchranářů. V molekulární kuchyni si budou moci uvařit nejen alginátového hada nebo tři vejce do skla. Zjistí, co všechno umí čtečka do kapsy nebo na jakém principu pracuje bezlopatková turbína. Nebudou chybět ani pyrotechnické efekty a další odhalování tajemství fyzikálně-chemických jevů a záhad, např. i to, jak vodník Kebule ze známého večerníčku vařil mlhu.

Dopravní fakulta Jana Pernera navíc otevře svůj dopravní sál, kde návštěvníci zhlédnou nejrůznější modely železnic, seznámí se s tančícím autíčkem nebo se dozvědí, zda opravdu hrozí energetická krize. Kromě toho čeká na účastníky řada kvízů, hádanek a tvůrčích dílen.

V posluchárně dopravní fakulty budovy DB ve Studentské ulici proběhne od 10 hodin i populárně-naučné představení Úžasného Divadla Fyziky ÚDiF, které zavede posluchače do tajů světa fyziky a  poodhalí skryté krásy a překvapení věcí, které nás obklopují.

„Jde nám o to ukázat žákům a studentům nový pohled na řadu vědních disciplín, případně vzbudit u nich i zájem o jejich studium. Ukázat jim, že tyto obory jsou stejně potřebné jako jiné a navíc, že nám pomáhají poznávat a pochopit svět kolem nás a jeho podstatu,“ doplnila koordinátorka jarmarku Iva Svobodová.

Vědecko-technický jarmark pořádá Univerzita Pardubice jako Regionální koordinátor na podporu technických a přírodovědných oborů pro Pardubický kraj. Univerzita tím zahajuje také sérii několika desítek akcí, které budou v následujících dvou letech zaměřeny na popularizaci vědy, výzkumu a odborných činností univerzity a jejích fakult, a to v rámci řešení projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO.

„Projekt BRAVO nám pomůže vytvořit systém vzdělávacích a populárně-naučných činností, při nichž netradičními odbornými formami naplňuje i tzv. „třetí roli“ univerzit a společenskou potřebnost přibližovat výsledky vědecko-výzkumné činnosti více veřejnosti, a zejména mládeži,“ zdůrazňuje odborná garantka projektu Ing. Valerie Wágnerová a dodává:

„Komplex několika desítek plánovaných akcí propojených v čase a napříč fakultami a vědními disciplínami se soustřeďuje zejména na:

- systematickou podporu zájmu zejména dětí a mládeže o různé vědní obory,

- organizaci škály nových populárně-naučných akcí komunikujících výsledky vědy a výzkumu,

- systematickou práci s talentovanými jedinci a rozvíjení jejich zájmu o nové poznatky ve vědě a výzkumu,

- podporu pedagogů na všech stupních vzdělávání při práci s žáky a studenty

a na další cílené vzdělávání akademických a ostatních pracovníků univerzity v oblasti popularizace a komunikace vědecko-výzkumných činností.“

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky a z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na jeho dvouletou realizaci získal univerzitní tým téměř 50 milionů korun.

2011_06_22_Chemický jarmark_0136 2011_06_22_Chemický jarmark_0132 2011_06_22_Chemický jarmark_0115 2011_06_22_Chemický jarmark_0086

 

kontakt:
Bc. Martina Kmoníčková
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30