Univerzita Pardubice zpestří program letošní „Pardubické muzejní noci“

24. květen 2013

Univerzita Pardubice zpestří program letošní „Pardubické muzejní noci“ 24. květen 2013, 17:00 - 23:00 Do letošního programu „Pardubické muzejní noci“, která se koná v pátek 24. května, přispěje svým interaktivním programem i Univerzita Pardubice. Se svými čtyřmi fakultami a ve spolupráci s Východočeským muzeem Pardubice připravila zajímavý a populárně-naučný doprovodný program pod názvem „Tajemný večer s alchymií “. 

Tradiční akci Východočeského muzea v Pardubicích, které se připojilo k Festivalu muzejních nocí, doplní netradičním programem také čtyři fakulty Univerzity Pardubice – Fakulta chemicko-technologická, Fakulta restaurování, Fakulta ekonomicko-správní a Fakulta elektrotechniky a informatiky. Zájemce nechají vyzkoušet si řadu pokusů a modelů a vysvětlí jim podstatu řady jevů.

Chemici z Fakulty chemicko-technologické zavedou zájemce do světa alchymie, nejrůznějších chemických pokusů, experimentů a barevných efektů. Zástupci Fakulty ekonomicko-správní přiblíží programování robotů a jejich dálkové ovládání a Fakulta restaurování přiveze optickou hříčku „camera obscura“. Fakulta elektrotechniky a informatiky přispěje světelnými graffiti, díky nimž návštěvníci budou moci kreslit světlem po zámeckých zdech nebo dokreslit fresky v rytířských sálech zámku.

Všichni účastníci muzejní noci se navíc na vlastní oči budou moci vědecky přesvědčit o tom, z čeho jsou poskládána motýlí křídla, což doplní současnou výstavu s názvem „Krása motýlích křídel“.

Motýli mají dva páry křídel pokrytých šupinkami, které se překrývají a dodávají křídlům rozličné barvy. Vnější a vnitřní struktura šupinek a pigmenty v nich obsažené způsobují jejich barevnou rozmanitost. Návštěvníkům proto ukážeme, jak vypadá šupinka motýlího křídla v mikroskopu, a také jim vysvětlíme, jak jsou šupinky na motýlím křídle vůbec připevněny,“ popisuje část programu Univerzity Pardubice Ing. Bc. Dagmar Holubcová z Fakulty chemicko-technologické.

Zažít tajemný večer se zajímavostmi z moderního světa vědy, s Univerzitou Pardubice a Východočeským muzeem v Pardubicích bude možné v prostorách pardubického zámku od 17.00 do 23.00 hodin.

Demonstrace a interaktivní ukázky univerzitních týmů na pardubickém zámku navazují na úspěšnou akci s názvem Noc mladých výzkumníků, která se konala v dubnu také v prostorách pardubického zámku.

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30