Univerzita Pardubice seznámí žáky s vědou a technikou přímo na dvorech škol

15. duben 2014

Univerzita Pardubice seznámí žáky s vědou a technikou přímo na dvorech škol 15. duben 2014 - 23. duben 2014 Týmy akademiků a vysokoškoláků několika fakult Univerzity Pardubice zavedou v následujících dnech žáky některých základních škol a gymnázií kraje do světa moderní vědy. Interaktivní „road-show“ s názvem VĚDA A TECHNIKA NA DVORECH ŠKOL přijede přímo na školy, aby žákům přiblížila zajímavě, zábavně a zážitkově pomocí demonstrací a pokusů jevy světa, který nás obklopuje. 

Čtyřdenní putování s populárně-naučným interaktivním programem po vybraných základních školách a gymnáziích zahájí univerzitní tým v úterý 15. dubna na gymnáziu v Letohradu. Ve středu 16. dubna zavítá na základní školu v Heřmanově Městci. Další dvě zastávky jsou na programu příští týden - v úterý 22. dubna na gymnáziu Ivana Olbrachta v Semilech a jarní populárně-naučnou pouť ukončí „věda a technika na dvoře“ základní školy Npor. Eliáše v Pardubicích ve středu 23. dubna.

Jednotlivé fakultní týmy, akademici a vysokoškoláci pěti fakult – Fakulty chemicko-technologické, Fakulty ekonomicko-správní, Fakulty zdravotnických studií, Dopravní fakulty Jana Pernera a Fakulty elektrotechniky a informatiky, připravily pro žáky škol zážitkové dílny, jejichž cílem je ukázat svět moderních technologií a technické a přírodovědné disciplíny hravou a zábavnou formou. Žáci a další zvědavci se budou moci vždy na stanovištích tří fakult Univerzity Pardubice seznámit se zajímavostmi z oblasti chemie, matematiky, robotiky či elektroniky, shlédnout ukázky první pomoci nebo měření tvrdosti stavebních materiálů. Na stanovištích si budou moci žáci sami vyzkoušet celou řadu pokusů, hrátek nebo programování.

„Chemici žákům např. vysvětlí, v čem tkví princip tuhnutí malty, proč může sodík skákat, ukáží jim sopku na stole nebo plazící se potvůrky. Záchranáři je naučí první pomoci a na modelu v životní velikosti jim vysvětlí, jak probíhá reálný porod. Kromě toho se žáci naučí rozeznávat ochranné prvky bankovek a zjistí, že ty české patří mezi nejlépe chráněné bankovky na světě,“ popisuje ukázky demonstrací koordinátorka akce Věda a technika na dvorech škol Ing. arch. Iva Svobodová.

„Žáci si také vyzkouší, jak náročné je ovládat robota, aby jel po vymezené trase, jak se mění potenciální energie na kinetickou a k čemu se tato přeměna využívá. Zjistí, že i matematika může být zábavná, a to i díky fraktálům, které nás obklopují v přírodě,“ pokračuje koordinátorka akce.

Program plný zajímavostí a zábavy začíná na vybraných školách vždy s prvním zvoněním. Univerzitní vědecký tým bude připraven vysvětlovat podstatu jevů, pokusů a demonstrací až do 16 hodin. V odpoledních hodinách jsou dvory škol otevřené také návštěvníkům z řad veřejnosti.

Zážitková akce „Věda a technika na dvorech škol“ je pořádána v rámci projektu nesoucího název Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024 zaměřeného na popularizaci vědy a výzkumu.

Formou kontaktních populárně-naučných zážitkových akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit mladou generaci do poznávání světa a ukázat jí i veřejnosti zábavnou a zajímavou formou svět moderní vědy a výzkumu a rovněž pěstované disciplíny zejména odborných pracovišť sedmi svých fakult.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30