Univerzita Pardubice otevírá opět tradiční Kavárnu Universitas

22. září 2014

Kavarna Universitas Opět po prázdninách otevírají studenti Univerzity Pardubice tradiční Kavárnu Universitas a zvou zájemce na neformální diskusní setkání na slovíčko s vědcem. První diskusní večer se koná již toto úterý 23. září v 19:00 hodin v Klubu 29 a nabídne téma tajemných Chetitů . 

„Pro první poprázdninové setkání přijala naše pozvání paní docentka Vladimíra Šilhánková. Zavede nás mezi Chetity a vezme nás na procházku jejich městy. Ukáže nám, jak chetitská města vypadala, co pro ně bylo charakteristické a jak se v nich žilo. Na to, zda z nich dodnes něco zbylo a jestli je možné je navštívit, dostaneme odpovědi v úterní večerní přednášce,“ uvedla Kateřina Šraitrová, studentka Univerzity Pardubice a jedna z organizátorek vědecké kavárny.

„Chetitská říše byla třetí největší říší starověku, ale byla zapomenuta už pro staré Římany. Pro nás tuto první indoevropskou civilizaci otevřel Bedřich Hrozný, když v roce 1915 rozluštil chetitské klínové písmo. Díky množství fotografií budeme mít možnost nahlédnout do chetitského života i my,“ dodala k tématu Šraitrová.

Architektka-urbanistka doc. Ing. arch. Vladimíra Šilhánková, Ph.D. se specializuje na oblast územního rozvoje, je teoretičkou v oblasti urbanismu a prostorového plánování s řadou publikovaných původních výzkumných prací. Působí jako vysokoškolská pedagožka v oblasti urbanismu, územního plánování a regionálního rozvoje Ústavu regionálních a bezpečnostních věd Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. Je organizátorkou a iniciátorkou propagace a prezentace architektury a urbanismu.

Cyklus neformálních diskusních večerů vědců a zájemců o vědu a vědění z řad široké veřejnosti je zasvěcený společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dává návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí kaváren zeptat odborníků na to, co je zajímá.

Kavárna Universitas aneb Na slovíčko s vědcem se koná pravidelně každý měsíc v Klubu 29 (Divadlo 29, ulice Svaté Anežky České). Začátek je v 19 hodin. Vstup je volný.

Série vědeckých kaváren v Pardubicích je pořádána v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená II. (BRAVO II), CZ.1.07/2.3.00/45.0013, zaměřeného na popularizaci vědy a výzkumu.

 Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30