Studenti Univerzity Pardubice trénují vědeckou komunikaci na workshopu "O vědě nevědecky"

21. listopad 2012

Studenti Univerzity Pardubice trénují vědeckou komunikaci na workshopu "O vědě nevědecky" 22. listopad 2012 Ve čtvrtek 22. listopadu se uskuteční první z desítky workshopů O VĚDĚ (NE)VĚDECKY. Během deseti kurzů se vysokoškoláci procvičí ve vědecké komunikaci a současně se mohou připravit na regionální kolo mezinárodní soutěže FameLab.

Cyklus deseti workshopů O VĚDĚ (NE)VĚDECKY pořádají pro své kolegy vysokoškoláky studenti Univerzity Pardubice v rámci projektu BRAVO – Brána vědě/ní otevřená a je určený pro vysokoškolské studenty všech stupňů studia. Studenti se v nich zaměří především na prezentaci odborného tématu a výsledků vlastní vědecké práce, a to v podobě zábavné vědecké show, v níž se podstatu odborného problému pokusí vysvětlit i úplnému laikovi.

Účastníci se zlepší v rétorice, prezentačních dovednostech, vědecké komunikaci a vyzkouší si mluvit na kameru. Důraz je kladen na schopnost prezentace nejen v češtině, ale také v angličtině. Součástí workshopů jsou přednášky i cvičení a ukázky zábavných vědeckých prezentací zkušenějších kolegů.

„Studenti se dozvědí, jak se mezi sebou liší odborná a popularizační přednáška nebo vědecký a nevědecký článek. Jak připravit prezentaci odborného tématu zábavnou formou a jak jej sdělit veřejnosti či novinářům. Nebudou chybět ani ukázky takových úspěšných vědeckých mikro-vystoupení. Sami účastníci si vědecké mikro-show připraví a na závěr se jim dostane hodnocení jejich vystoupení od odborné poroty,“ popisuje náplň wokrshopů koordinátorka akce Ing. arch. Iva Svobodová.

Worshopy pořádané univerzitou v následujících třech měsících mohou posloužit též účastníkům jako příprava na národní kolo mezinárodní soutěže FAMELAB, kterou v České republice pořádá a vyhlašuje British Council – Britská rada Praha.

Finalista loňského národního kola FameLab Ing. Michal Setnička z Katedry fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické, který patří mezi studentské organizátory univerzitních workshopů O VĚDĚ (NE)VĚDECKY, k zábavné soutěži pro mladé vědce a vědkyně, která jim nabízí šanci zlepšit svou schopnost vědu popularizovat, uvádí:

„FameLab je soutěž mladých vědců, jakási „veselá laboratoř činící věhlas vědě“, která přišla do České republiky prostřednictvím Britské Rady z Velké Británie, kde se její mezinárodní kolo koná každoročně v Cheltenhamu. Nejedná se o žádnou vědomostní soutěž, ale úkolem soutěžících je představit svůj výzkum zábavnou formou tak, aby byl zajímavý a pochopitelný i pro širokou veřejnost, a to všechno v časovém limitu tří minut.“

První studentský workshop O vědě (ne)vědecky se koná na Univerzitě Pardubice ve čtvrtek 22. listopadu v budově Fakulty elektrotechniky a informatiky na nám. Čs. legií v Pardubicích. Je otevřen všem mladým zájemcům a vědcům, kteří si chtějí vyzkoušet, jak popularizovat moderní vědu a výzkum a přiblížit ji široké veřejnosti.

 

Cyklus workshopů O VĚDĚ (NE)VĚDECKY je součástí aktivit dvouletého projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, který Univerzita Pardubice realizuje od června 2012 a který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

Formou kontaktních akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit studenty do poznávání světa moderní vědy a výzkumu a pěstovaných disciplín odborných pracovišť svých sedmi fakult.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

 

kontakt:

Ing. Zdenka Černá

referent propagace a publicity projektů

koordinátor

IPN Podpora technických a přírodovědných oborů

Regionální koordinátor pro Pardubický kraj

e-mail ptpo@upce_cz

telefon 466 036 788

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30