Skleněné prázdniny v Jablonci

1. srpen 2012

Glasserie_languedoc_bottles.jpg 4. srpen 2012 - 26. srpen 2012 V Jablonci nad Nisou přišli na nápad, jak zajímavě představit výrobu skleněných výrobků od náušnic až třeba po půllitry. O prázdninových víkendech se ve zdejším Muzeu skla a bižuterie předvádí cyklus ukázek nejrůznějších sklářských a bižuterních technik – některé si můžete sami vyzkoušet! Poznáte nejen bohatou řemeslnou tradici regionu, ale hlavně sami přesvědčte, že sklo není jen křehká věcička ;-) 

Od náušnice k půllitru…

Francouzský spisovatel André Maurois proslul kdysi mimo jiné citátem „Moudrost je sklo, diskrétnost diamant.“ My diskrétní nebudeme a klidně vám práskneme, že v Jablonci právě probíhá poutavý cyklus o výrobě skla, díky němuž budete zase o kousek moudřejší ;-)

Dozvíte se zde totiž třeba to, co má společného bižuterie a pivo. Zní-li vaše odpověď „sklo“, máte pravdu: je jen zapotřebí mnoha různých technologií a technik k tomu, aby se ze skleněné hmoty staly originální náušnice nebo kvalitní pivní půllitr, s nímž můžete bez obav klepnout do dubového stolu.

Právě různé technologie zpracování skla a o ještě různější podoby skleněných vám chce poněkud netradiční, ale o to zajímavější formou představit aktuální výstava v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie. Nebojte, nečeká vás jen pohled na zaprášené náhrdelníky ve vitrínách -  severočeští muzejníci dali hlavy dohromady a vymysleli, jak pro vás téma co nejvíce ozvláštnit a vylepšit…

 Muzeum skla

 Foto: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Zdroj: www.virtualtravel.cz.

Technika ve skle

Letní výstava tedy staví nejen na prodloužené otvírací době (obě muzejní budovy jsou o prázdninách otevřeny každý den a na vlastní – v Česku unikátní – expozici, ale především na víkendových akcích, které svým návštěvníkům přiblíží výrobu skla opravdu velmi názorně: přijďte se podívat na ruční výrobu nejrůznějších skleněných produktů! Ať už máte blíž k bižuterii, nebo k pivnímu sklu, určitě oceníte pohled do kuchyně jejich výroby.

Opravdoví mistři svého oboru vám předvedou, jak se fouká sklo, co vše si s tímto materiálem můžete dovolit předvádět, jak jej tvarovat, jak jej nerozbít… Samozřejmě se můžete také na všechno zeptat a poznat, že být sklářem znamená být dobrým řemeslníkem, ale hlavně znát celou řadu technologií a být zatraceně dobrým technikem, který musí vlastnosti této hmoty znát opravdu velmi dobře. Zjistěte to ostatně sami -  některé z předváděných technik si budete moci vyzkoušet ;-)

Takovouhle nabídku by byla škoda zasklít, co říkáte? :-)

  • Co? Cyklus akcí zpracování skla a bižuterie „Skleněné prázdniny
  • Kdy? 4.8. (Tažené sklo u kahanu), 11.8. (Pasířská práce), 24.8. (Bižuterie z vinutých perlí), 25.8. (Rytí skla), 26.8. (Malování knoflíků) od 9:00 do 16:00 hod.
  • Kde? V Muzeu skla a bižuterie Jablonce nad Nisou. U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou

Chcete vědět víc? Podívejte se na stránky muzea: www.msb-jablonec.cz nebo do jabloneckým rovnou napište: msbjbc@quick_cz :-)

 Krebs_Glas_Lauscha.jpg

Foto: výroba skla. Zdroj: Krebs Glas Lauscha, Wikipedia.

Profilové ilustrační foto: výroba skla. Zdroj: www.fivesgroup.com.

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30