Science café aneb na slovíčko s vědcem v Pardubich o zvědavosti a Marsu

3. prosinec 2012

Science café aneb na slovíčko s vědcem v Pardubich o zvědavosti a Marsu 4. prosinec 2012, 19:00 - 22:00 Studenti Univerzity Pardubice zvou na další z řady úterních neformálních večerů přibližujících svět moderní vědy – SCIENCE CAFÉ aneb Na slovíčko s vědcem, který se koná v úterý 4. prosince od 19:00 hodin v Klubu 29 (Divadlo 29, ulice Svaté Anežky České).

V prosincovém Science Café se bude hovořit na téma „Naše Zvědavost na Marsu – exkurze do historie a současnosti robotického průzkumu rudé planety“. Hostem bude Ing. Miroslav Pospíšil, člen českého Kosmo klubu a dlouholetý nadšenec do letectví a kosmonautiky se zaměřením na bezpilotní průzkum Marsu.

„Planeta Mars přitahovala pozornost lidstva od nepaměti. Astronomové na ni po staletí zaměřovali své dalekohledy a od roku 1960 se vědci a inženýři z celého světa snaží rudou planetu, našeho blízkého kosmického souseda, zkoumat také pomocí automatických kosmických sond. Že to není snadný úkol, jasně dokazuje celková bilance úspěšnosti těchto meziplanetárních průzkumných misí. Pouze polovina z nich byla úspěšná a splnila vytýčené úkoly. Druhá polovina automatů z různých důvodů selhala a v různých fázích letu svou misi předčasně ukončila. Nejnovějším přírůstkem do skupiny těch úspěšných se letos v srpnu stala americká sonda Mars Science Laboratory se svou pojízdnou vědeckou laboratoří jménem Curiosity (Zvědavost)“, přibližuje téma přednášky Kateřina Šraitrová, jedna ze studentských organizátorů Science Café v Pardubicích.

V přednášce se Ing. Miroslav Pospíšil pokusí zodpovědět mimo jiné i otázky Proč právě Mars? Proč je tak těžké na Marsu uspět? Jaké jsou základní otázky, na které se snažíme robotickým průzkumem Marsu odpovědět? Kdy na rudou planetu přistanou lidé a jaké jsou plány na další robotický průzkum?

Cyklus neformálních diskusních večerů vědců a zájemců o vědu a vědění z řad široké veřejnosti je zasvěcený společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dává návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí kaváren zeptat odborníků na to, co je zajímá.

Klub 29 – Začátek v 19 hodin. Vstup je volný.

 

Podzimní série vědeckých kaváren v Pardubicích je pořádána v rámci dvouletého projektu nesoucího název Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

Formou kontaktních populárně-naučných zážitkových akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit mladou generaci do poznávání světa a ukázat jí i veřejnosti zábavnou a zajímavou formou svět moderní vědy a výzkumu a rovněž pěstované disciplíny zejména odborných pracovišť sedmi svých fakult.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Projekt Science Café, který již úspěšně funguje v mnoha zemích světa, probíhá v České republice od roku 2008 pod záštitou občanského sdružení Otevíráme. Cílem sdružení je vytvářet prostor pro sdílení a šíření poznání a vědomostí v různých oblastech lidské činnosti. Science Café usiluje o sdílení zajímavých poznatků z vědy se širokou veřejností a o návrat vědy do naší kultury. V Pardubicích se večery Science Café začaly pořádat v lednu 2012 a pořádají je studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29. Konají se jednou za měsíc od 19 hodin v Klubu 29 (ul. Svaté Anežky České).

www.facebook.com/SCPardubice

www.sciencecafe.cz

  

kontakt:

Ing. Zdenka Černá

referent propagace a publicity projektů

koordinátor

IPN Podpora technických a přírodovědných oborů

Regionální koordinátor pro Pardubický kraj

e-mail ptpo@upce_cz

telefon 466 036 788

Kalendář akcí

<< červenec 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31