Science Café aneb na slovíčko s vědcem: Pestrobarevný svět pigmentů

4. listopad 2013

Science Café aneb na slovíčko s vědcem: Pestrobarevný svět pigmentů 5. listopad 2013, 19:00 - 22:00 Studenti Univerzity Pardubice připravili další z řady úterních neformálních večerů přibližujících svět moderní vědy – SCIENCE CAFÉ aneb Na slovíčko s vědcem. Večer na téma PESTROBAREVNÝ SVĚT PIGMENTŮ se uskuteční v úterý 5. listopadu v 19:00 hodin v Klubu 29 (Divadlo 29, ulice Svaté Anežky České) v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR. 

Touto akcí přispěje Univarzita Pardubice k letošnímu ročníku vědeckého festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR, který se koná od 1. do 15. listopadu 2013. Letos se koná již třináctý ročník tohoto tematicky nejpestřejšího a nejrozsáhlejšího vědeckého festivalu v České republice, jehož současným mottem je „Fascinace světem“.

Přednáška prof. Ing. Petry Šulcové, Ph.D. bude věnována historii anorganických pigmentů, jejich rozdělení, vlastnostem a aplikačnímu využití. Pozornost bude zaměřena především na pigmenty s vysokou termickou stálostí a chemickou odolností, které nachází využití především pro vybarvování keramických glazur.

Prof. Ing. Petra Šulcová, Ph.D. je absolventkou VŠCHT v Pardubicích (1993). Od roku 1997 působí na Katedře anorganické technologie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Řadí se ke světově uznávaným odborníkům v oblasti anorganických pigmentů a práškových materiálů a jejich hodnocení nejen z hlediska fyzikálně-chemického, ale také pigmentově-aplikačního pro nejrůznější pojiva včetně keramických glazur.

„Barva je považována za něco samozřejmého a hraje v lidském životě významnou úlohu, neboť má vliv nejen při výběru potravin, ale také při nákupu nejrůznějších výrobků či doplňků. Barvy člověka silně ovlivňují a jejich význam stále roste,“ uvedla k tématu přednášky prof. Šulcová.

„Prostředí, které nás obklopuje, je barevné především díky pigmentům. Oblast anorganických pigmentů je aktuální a zajímavá, především pak v posledních letech, kdy dochází k výrazné spotřebě pigmentů, k čemuž přispívá jejich stále širší použití např. pro vybarvování nátěrových hmot, plastů a výrazně i možnost použití v nových aplikacích ve stavebnictví, mezi něž patří betony, fasádní hmoty, zámková dlažba, barevné střešní krytiny, včetně použití v keramice, pokud to termická a chemická stabilita pigmentů dovolí“, doplnila prof. Šulcová.

Cyklus neformálních diskusních večerů vědců a zájemců o vědu a vědění z řad široké veřejnosti je zasvěcený společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dává návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí kaváren zeptat odborníků na to, co je zajímá.

Klub 29 – Začátek v 19 hodin. Vstup je volný.

www.facebook.com/SCPardubice

www.sciencecafe.cz

Série vědeckých kaváren v Pardubicích je pořádána v rámci projektu nesoucího název Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, dvouletého projektu, který Univerzita Pardubice realizuje od 1. června 2012 a který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

Formou kontaktních populárně-naučných zážitkových akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit mladou generaci do poznávání světa a ukázat jí i veřejnosti zábavnou a zajímavou formou svět moderní vědy a výzkumu a rovněž pěstované disciplíny zejména odborných pracovišť sedmi svých fakult.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788Kalendář akcí

<< červen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30