Science Café aneb na slovíčko s vědcem: Hlavolamy – tak jak je neznáte.

11. září 2013

Science Café aneb na slovíčko s vědcem: Hlavolamy – tak jak je neznáte. 18. září 2013, 19:00 - 00:00 Studenti Univerzity Pardubice po prázdninách navazují na neformální večery přibližujících svět moderní vědy – Science Café aneb Na slovíčko s vědcem a přicházejí s atraktivním tématem „HLAVOLAMY – TAK JAK JE NEZNÁTE. “ První poprázdninová vědecká kavárna se otevře ve středu 18. září v 19:00 hodin v Klubu 29 (Divadlo 29, ulice Svaté Anežky České). 

Všichni si určitě vzpomínají na Rubikovu kostku 3x3x3, ale málokdo už zná její další varianty. Ještě méně lidí zná japonskou tajnou skřínku a jen několik z nich ji úspěšně otevře. Jedinečná příležitost vyzkoušet si některé hlavolamy a zjistit  o nich něco víc se naskytne na přednášce RNDr. Flejberka „Hlavolamy – tak jak je neznáte. Od nejstarších po nejnovější, od nejlehčích po nejtěžší, a všechny můžete vyzkoušet .“

 

RNDr Jaroslav Flejberk se řadí mezi nejvýznamnější sběratele mechanických hlavolamů a je uznávaným znalcem společenských her. Jeho sbírka čítá více než 7000 hlavolamů. Matematik Jaroslav Flejberk je také producentem prvního sériově vyráběného kovového hlavolamu Ježek v kleci se šroubovacím ježkem a ředitelem rychlostního turnaje ve skládání Rubikovy kostky konaného v Pardubicích. Založil a organizuje tradiční výstavy s názvem HRY A HLAVOLAMY v Praze, letos se koná již 19. ročník. Další informace je možno nalézt na webu www.hryahlavolamy.cz.

„Viděl jsem a mám ve sbírce různé hlavolamy, ale Rubikova kostka je jen jedna a její fenomén ještě nikdo nepřekonal. Rubikových kostek se od roku, kdy se objevily, prodalo zhruba 350 milionů,“  poznamenal k nejznámějšímu hlavolamu RNDr. Flejberk a pokračoval: „existuje jen málo hlavolamů, které by byly unikátní jak svým designem, tak i řešením. Ještě méně jich je takových, které by byly vyráběny více než 2000 let na jednom místě. Japonské skříňky s tajným otevíráním - Himitsu Bako - jsou jedním z příkladů.“

Cyklus neformálních diskusních večerů vědců a zájemců o vědu a vědění z řad široké veřejnosti je zasvěcený společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dává návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí kaváren zeptat odborníků na to, co je zajímá.

Klub 29 – Začátek v 19 hodin. Vstup je volný.


Série vědeckých kaváren v Pardubicích je pořádána v rámci projektu nesoucího název Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, dvouletého projektu, který Univerzita Pardubice realizuje od 1. června 2012 a který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

Formou kontaktních populárně-naučných zážitkových akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit mladou generaci do poznávání světa a ukázat jí i veřejnosti zábavnou a zajímavou formou svět moderní vědy a výzkumu a rovněž pěstované disciplíny zejména odborných pracovišť sedmi svých fakult.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

www.facebook.com/SCPardubice

www.sciencecafe.cz

 
kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788Kalendář akcí

<< červenec 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31