S Jihočechy za polární kruhy

24. únor 2012

14. březen 2012, 15:00 - 17:00 Věděli jste, že Češi mají své základny na Antarktidě? Pokud vás zajímá, proč si dali tu práci je tam stavět, kvůli čemu to dělají a jak vypadá život výzkumníka v zemi s podnebím tak drsným, že se tam lidé nikdy natrvalo neusadili, pak právě vám by se mohla líbit přednáška pořádaná na půdě jihočeských polárníků.

Země plná zimy a vědy

Antarktida sice oficiálně nenáleží pod žádnou vládu světa, neoficiálně ale patří především vědě a vědcům. A třeba právě ti čeští toho využívají, co to jen jde: paleontologie, geologie, geomorfologie, hydrologie, klimatologie, biologie nebo ornitologie – to jsou názvy jen několika z mnoha vědeckých disciplín, kterým se Češi v zemi plné šelfových ledovců a ostrovů věnují.

Vy však nemusíte zrovna ekolog, polárník nebo geolog, abyste se o jejich práci dozvěděli: tajemství čtvrtého největšího světadílu vám může napomoci odhalit přednáška organizovaná vědci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, konkrétně z Centra polární ekologie, jehož zaměstnanci a příznivci mají s životem a prací v polárních oblastech bohaté zkušenosti.

S Jihočechy třeba na Špicberky

Čím jsou země za polárními kruhy vlastně zajímavé? Jaké geologické poklady se třeba skrývají v útrobách zmrzlé Larsenovy pánve? Kdy čeští výzkumníci s bádáním na Antarktidě začali a co už tam objevili? A věděli jste, že badatelé z Jihočeské univerzity, v jejíchž prostorách se přednáška koná, provádí výzkumy i na druhém „konci“ naší planety, za severním polárním kruhem v Arktidě? Na své výzkumy arktických Špicberků berou i schopné studenty přírodních věd, nechcete být v budoucnu jedním z nich?

Ať už vás to za polární kruh na jih nebo na sever táhne kvůli kamenům, kytičkám, klimatu nebo prostě ze studijní zvědavosti, může být přednáška Radka Vodrážky z České geologické služby jedním z dobrých způsobů, jak začít.

  • Co? Přednáška: „Zkamenělé poklady Larsenovy pánve aneb česká paleontologie na Antarktidě
  • Kde? V přednáškové místnosti Centra polárního výzkumu, Na Zlaté stoce 3, České Budějovice
  • Kdy? 14. března 2012 od 15:00

Více informací o českém polárním výzkumu se můžete dopátrat třeba tady: http://polar.prf.jcu.cz.

 výzkumníci odjíždí do Arktidy

Foto: Čeští výzkumníci odjíždí do Longyearbyenu (Špicberky, Arktida 2011). Zdroj: Centrum polární ekologie, http://polar.prf.jcu.cz.

instalace monitorivacího zařízení v Arktidě

Foto: Instalace zařízení pro monitoring teploty a vlhkosti půdy u staničky v předpolí ledovce Herbye (Špicberky, Arktida 2011). Zdroj: Centrum polární ekologie, http://polar.prf.jcu.cz.

 

Student na terénním kurzu

Foto: Student věd o Zemi na terénním kruzu (Špicberky, Arktida 2011). Zdroj: Centrum polární ekologie, http://polar.prf.jcu.cz.

Profilové foto: Jeden z polních táborů na pobřeží ostrova Jamese Rosse (Antarktida), který se využívá pro krátkodobé pobyty v terénu. Autor: Kamil Láska. Zdroj: www.online.muni.cz.

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30