Rozjeďte to s radiací!

10. říjen 2012

Radiační autíčko 19. říjen 2012 - 20. říjen 2012 Jak (ne)bezpečná je radiace? Co vše dokáže moderní technika a s čím vším pracují odborní technici, aby nás ochránili před nežádoucím zářením? Odpovědi na tyhle otázky se můžete dozvědět doslova hravě: díky autíčku, které dokáže zdroje radiace najít. Takovéhle autíčko spolu s odborníky, kteří si s vámi o mýtech a faktech jaderné energeticky a radioaktivity rádi otevřeně popovídají, najdete v říjnu v Plzni. 

Autíčko, které zazáří

Při slově „radioaktivita“ zpravidla všichni zatrneme. Slyšíme-li mluvit o jaderné energii, očekáváme kontroverzní debatu a vysvětlování složitých technických procesů. Nemusí to tak být ale vždy! Tak třeba Ústav jaderného výzkumu Řež se do téhle jaderné a jadrné tématiky rozhodl říznout a spolu s dalšími partnery představí v plzeňské Techmanii autíčko, které umí zdroj radioaktivního záření samo najít.

Jak to funguje? Jednoduše: vědci a technici zařídí, aby science centrum Techmania bylo 19. a 20. Nejen interaktivní, ale zároveň i trošičku radioaktivní a vyšlou robotické autíčko, aby našlo, kde co září – ale nebojte, nebezpečí nehrozí vůbec žádné! Radioaktivní záření je totiž všude kolem nás: vydávají ho fosforové ručičky starých budíků, které dost možná ještě najdete v ložnicích svých prababiček. Obsahují ho houby i mobilní telefony. A setkáte se s ním třeba i v draselném hnojivu, které se běžně prodává. A právě takovéto draselné hnojivo bude použito jako „návnada“ pro autíčko: přijďte se podívat, zda dálkově ovládané robotické autíčko dokáže v hale Techmanie detekovat, tedy odhalit zdroj, odkud slaboučké radioaktivní záření vychází a samo k němu směrovat svého „řidiče“…

  Radiační autíčko

Foto: „autíčko“, které umí detekovat zdroj radioaktivního záření. Zdroj: Ústav jaderného výzkumu Řež, a.s..

Jadrný jaderný program…

K dispozici vám budou dva odborníci, kteří vám dovednosti „autíčka“ budou nejen sami průběžně předvádět, ale – když na ně budete hodní – tak vám určitě dovolí, abyste si s jeho pomocí našli zdroj slabé radiace i sami ;-) Kromě toho se v těchto dnech setkáte v Techmanii i s přednáškami na nejrůznější témata, která se věnují jaderné energetice; bližší informace o nich se dozvíte ZDE. Do konce října si zde můžete také doslova osahat výstavu „Jaderné dny“, která představuje celou řadu současných i historických součástí jaderných elektráren, včetně např. ochranných pomůcek: „pohrát“ si tu můžete třeba se školním modelem reaktoru VR-1.

  • Co? Monitorování radiační situace pomocí dálkově ovládaných prostředků
  • Kdy? 19. a 20 října 2012
  • Kde? V Techmania Science Center. Vstup V. branou areálu ŠKODA z Borské ulice, Plzeň.

Máte dotazy? Podívejte se na www.techmania.cz nebo kontaktujte ing. Jana Horáka ze spolčenosti ŠKODA JS a.s.: jan.horak@skoda-js_cz.   

Z výstavy Jaderné dny 

Foto: z výstavy Jaderné dny v Techmanii, v jejichž rámci se setkáte i s „autíčkem“.

Profilová fotografie: „autíčko“ vyhledávající zdroj radiace. Zdroj: Ústav jaderného výzkumu Řež, a.s..Kalendář akcí

<< červenec 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31