Ptáci, vědci a astronauti v Hradci Králové

29. leden 2012

ÚDiF - Úžasné divadlo fyziky I. 15. únor 2012 - 18. únor 2012 Únorový Hradec Králové patří projektu NaturTech a tedy celé řadě fyzikálních experimentů, přednášek, fyzikálnímu divadlu či třeba chemickému cirkusu. Přijďte se zdarma podívat na mrazivý dusík, podivuhodný křemík, nebo experimentovat s lidským tělem ve vesmíru!

Na ptáky jsme krátcí

Říká se, že všechno létá, co peří má – tohle rčení našich babiček není zcela přesné, konečně po obloze se prohání i celá řada neopeřenců od netopýrů až po boingy. To ovšem nic nemění na tom, že těmi nejtypičtějšími létavci naší planety jsou právě ptáci – vědí ale tito opeřenci, jaké fyzikální síly je zvedají k nebesům? Asi sotva…Vy to ale to vědět můžete! V polovině února se vše dozvíte na popularizační přednášce z oblasti aerodynamiky, která se neobejde bez praktických pokusů.

  • Co? Přednáška „Ptáci nevědí, proč létají, my to víme
  • Kde? Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, Zámeček 456/30
  • Kdy? Středa, 15. února od 18:00 hod.

Vědecký ÚDiF

O ÚDiFu, neboli Úžasném divadle Fyziky, jste už možná slyšeli. Tahle parta nadšenců, která udivuje svými fyzikálními experimenty širokou veřejnosti u nás i za hranicemi, se v pátek 17. února představí právě v Hradci Králové: a to opět po šesté večer pro každého a zdarma! Speciální efekty, za něž by se nemuseli stydět ani v Hollywoodu, vás jistě dostanou: však také jejich producentem je sama příroda, vědci jsou zde v rolích herců a režisérů….

O ÚDiFu si můžete více přečíst zde: http://www.udif.cz/

  • Co? ÚDiF – Úžasné divadlo fyziky
  • Kde? Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, Zámeček 456/30
  • Kdy? Pátek, 17. února od 18:00 hod.

 Vrženi do všehomíru

Když Sověti v padesátých letech vyslali na oběžnou dráhu psa Lajku, moc dobře to pro něj nedopadlo. O moc lépe na tom nebyly ani americké octomilky, které v roce 1947 jako první pozemští tvorové pokořily hranici vesmíru a o osudech prvního „vesmírného“ psa Dezika raději pomlčet…

Ti všichni nicméně dláždili cestu k tomu, aby se na oběžnou dráhu a ještě výše mohli vypravit první lidé – pokud vás zajímá, jaké zásadní efekty působí na lidské tělo ve vesmíru, nenechte si ujít přednášku doc. Bochníčka: teoretické povídání navíc doplní řada demonstračních experimentů a vy tak získáte jasnou představu o tom, jak se asi mohl cítit Neil Armstrong při letu na Měsíc… Vstup na přednášku je v rámci programu NaturTech opět zdarma.

  • Co? Přednáška „Lidské tělo ve vesmíru
  • Kde? Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, Zámeček 456/30
  • Kdy? Sobota, 18. února od 17:00 hod.

Všechny aktivity se konají v rámci projektu NaturTech, který do královéhradecké Hvězdárny a planetária vtrhne ve dnech 13. – 18. února. Bližší informace se dočtete na stránkách www.naturtech.cz.

 ÚDiF - Úžasné divadlo fyziky II.

Ilustrační fotografie: ÚDiF, viz www.udif.cz

Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31