Prožij den s částicovou fyzikou!

26. únor 2012

CERN Saba 7. březen 2012, 09:30 - 17:15 A je to tady: CERN Masterclasses 2012 aneb příležitost nahlédnout fascinující možnosti té nejexperimentálnější fyziky na světě. Chcete vědět, jak funguje urychlování částic? Zajímá vás, jak vypadají skutečná experimentální pracoviště teoretických fyziků a hlavně: chcete si práci vědců vyzkoušet na vlastní kůži? Celodenní seminář pro středoškoláky se koná už 7. března!

Na jeden den Sheldonem

Nemusíte být zrovna Sheldon Cooper ze seriálu Teorie Velkého třesku, abyste už slyšeli pojmy jako „CERN“ nebo „částicová fyzika“. Ale o čem to celé je? Co dělají vědci v ženevském CERNu a jak moc (ne)pochopitelná je problematika fyzikálních experimentů? Nebojte, nuda ani nesrozumitelnost vás rozhodně nečeká – cílem celodenního semináře, probíhajícího paralelně na mnoha místech ve světě, je představit částicovou fyziku i těm, kdo o ní ještě pořádně neslyšeli: všechno, co budete pro pochopení semináře potřebovat vědět, se na něm totiž dozvíte!

Alice a „hadry“

Ne, řeč není o holkách a módě, opravdu jsme pořád u fyziky: mluvíme o jednom ze šesti nejvýznamnějších fyzikálních experimentů současnosti, o Velkém urychlovači iontů, který má v angličtině zkratku ALICE (A Large Ion Collider Experiment). A ty hadry? To byla trochu nadsázka: hadrony jsou částice menší než atom a právě po nich je pojmenováno unikátní vědecké zařízení umístěné v kruhovém tunelu o průměru 27 kilometrů a zahrabané hluboko pod zemí: Velký hadronový urychlovač (LHC).

Chcete vědět, co se stane, když tyhle částice urychlíte, resp. necháte je ve Velkém hadronovém urychlovači (LHC) pořádně srazit? Na semináři si budete moc sami zanalyzovat reálná data, které už experiment ALICE poskytl. Odhalte podstatu a vlastnosti struktury hmoty! Seznamte se s hlavními myšlenkami kvantové mechaniky a pochopte to, co je pro jaderné fyziky celého světa nejdůležitější: nové možnosti výzkumu, odhalující dosud zcela neznámé stránky vesmíru!

CERN_ALICE_Peter Ginter

Foto: Z experimentu ALICE. Autor: Peter Ginter. Zdroj: CERN.

Vědci bez hranic

A co víc: stanete se součástí mezinárodního projektu, protože to, čemu se budete věnovat vy, budou ve stejnou dobu dělat stovky mladých lidí po celém světě. V rámci semináře se s nimi budete moci spojit prostřednictvím hodinové videokonference a nahlédnete tak nejen do světa té nejvyšší fyziky a těch nejmenších částic, ale také do nejrůznějších koutů naší planety: co si popovídat s kolegy v USA, Americe, Izraeli, Německu nebo v exotickém Svatém Tomáši a Princově ostrově?

Bližší informace si o celosvětové „fyzikální masterclass“, za níž stojí Mezinárodní skupina pro popularizaci částicové fyziky IPPOG a Evropská fyzikální společnost EPS, můžete v angličtině přečíst zde: http://physicsmasterclasses.org/neu/.

Chcete se podívat, jak vypadá teoretická fyzika v praxi? Přihlašte se co nejdříve: Jeden den s částicovou fyzikou se koná už brzy!

  • Co? Jeden den s částicovou fyzikou. CERN Masterclasses 2012
  • Kde? Katedra fyziky Fakulty Jaderné a Fyzikálně Inženýrské Českého Vysokého Učení Technického v Praze, Břehová 7
  • Kdy? 7. března 2012 od 9:30 do 17:15.

CERN_Alice_Ginter


Foto: Z experimentu ALICE. Autor: Peter Ginter. Zdroj: CERN.


CERN_Peter_Ginter
 

Foto: Z experimentu ALICE. Autor: Peter Ginter. Zdroj: CERN.

Profilové foto: Z experimentu ALICE. Autor: Antonio Saba. Zdroj: CERN.

Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31