Projděte si geologii

8. srpen 2012

www.region_maloskalsko__2_.jpg Pokud jste nadšenci do neživé přírody, máme pro vás originální učebnici geologie: projít si jí můžete skutečně doslova! V labyrintu Besedlických skal na vás čeká nejen zajímavá krajina, ale také poutavá naučná stezka, která vás provede od geologických útvarů přes krásné výhledy až třeba k dávné modlitebně… 

Chléviště je bez dobytka

Většina z nás by jistě dala bez dlouhého přemýšlení jasnou odpověď na to, co asi žije v chlévě. Ale co nebo kdo žije v Chlévišti? Zjistit to můžete nejlépe tak, že se tam vypravíte; Chléviště je totiž částí působivého skalního bludiště u obce Besedlice. Má bohatou historii: třeba v sedmnáctém století se zde schovávali protestanti, které po bitvě na Bílé Hoře (1620) tvrdě zasáhla katolická protireformace… Vás ovšem náboženství ušetříme, zasáhnout vás zde může leda tak dojem z nádherného prostředí: rokle, skály, sluje a jeskyně jsou fantastickými geologickými útvary, které si vyloženě říkají o pořádný průzkum!

Proklepněte si Želvu, Medvěda či Hrocha!

Samozřejmě vás nezveme na jen tak nějakou procházku: po délce pětikilometrového okruhu, který je částečně vtesaný přímo do skal, se budete průběžně setkávat s celou řadou informačních tabulí, vede tudy totiž také geologická stezka. Dozvíte se tak nejen o tom, jak se zdejší skály jmenují, ale také to, že (a proč) jsou to pískovcové masivy. Poznáte nejrůznější geologické útvary a na konci cesty vám možná skály pojmenované po želvě, medvědovi či hrochovi budou sympatičtější, než jejich živé vzory :-)

Poznejte místo poznamenané historií: a to doslova! Vždyť na zdejších skalních stěnách najdete prastaré úryvky z Komenského děl, verše františkánského mnicha z Turnova, nebo vytesanou modlitebnu… Hlavně se na ně ale můžete podívat očima geologa a objevit ve stěnách skalních obrů nejen minulost, ale i přírodovědu :-)

  • Co? Geologická stezka ve skalním bludišti Kalich-Chléviště
  • Kde? Region Maloskalsko, 1,5 km. od Malé Skály u obce Besedlice. Sledujte žlutou turistickou značku ;-)
  • Kdy? Stezka je otevřena celoročně

Pro bližší informace se podívejte na webové stránky turistického regionu Český ráj nebo na stránky regionu Maloskalsko.

 www.region_maloskalsko__1_.jpg

Obě fotografie: ze skalního bludiště Kalich-Chléviště. Zdroj: www.region-maloskalsko.cz.

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30