Proč a jak učit děti badatelsky – základy badatelsky orientované výuky

31. říjen 2012

7. listopad 2012, 16:30 - 18:00 Jak dostat vejce z úzkých? Proč se rostliny červenají? Proč bruslí bruslařky bez bruslí? Na tyto a další otázky hledali v minulém školním roce odpověď žáci autorských učitelů zapojených do projektu Badatelé.cz. 

<< Návrat na kompletní program Závěrečné konference IPn PTPO 

Tento projekt si klade za cíl rozvinout badatelské dovednosti žáků základních škol v České Republice. V  současné době jej realizuje Sdružení TEREZA a jeho koordinátorky Dana Votápková, Radka Vašíčková a Hana Svobodová, ve spolupráci s odborníky z VŠ a pedagogy ZŠ. Kdosi moudrý kdysi řekl: Ponechte si právo myslet, dokonce myslet chybně je lepší, než nemyslet vůbec… Jak k tomu ale motivovat žáky? Myslíme si, že jsme objevili pár fíglů… Zajímá-li vás tedy badatelsky orientované vyučování (BOV*) přijďte si s námi položit pár zapeklitých otázek, vybrat si tu nejzapeklitější - čili výzkumnou, zkonstruovat nějakou tu hypotézu a jako třešničku na dortu ji potvrdit či vyvrátit…  *BOV je český ekvivalent anglického IBSE = Inquiry Based Science Education – „učení se skrze bádání, zkoumání, pídění se po odpovědi“ a je tím myšlen vzdělávací směr v přírodovědných předmětech (Science), který využívá metody aktivního učení.

Hlásit na konferenci se můžete zde.

Vot__pkov____Va______kov__.JPGDana Votápková

Pracuje ve Sdružení TEREZA od roku 1993, má zkušenosti s vedením projektů zaměřených na environmentální výchovu, s projektovým vyučováním, lektorováním, tvorbou metodických materiálů, organizováním akcí pro děti i pedagogy. Působila jako národní koordinátorka mezinárodního programu GLOBE v ČR v letech 1995 - 2012, v současnosti pracuje jako koordinátorka projektu Badatelé.cz, konzultantka programu GLOBE a vedoucí oddělení dlouhodobých programů. Vystudovala Stavební fakultu ČVUT- obor vodní stavby a vodní hospodářství, postgraduální studium na Pedagogické fakultě UK v oboru ekologické výchovy, řadu kurzů zaměřených na metody vzdělávání (Čtením a psaním ke kritickému myšlení apod.)

Radka Vašíčková

Vystudovala obor učitelství biologie a matematiky pro střední školy na Přírodovědecké a Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Tyto předměty tři roky vyučovala na střední škole v Praze a od roku 2011 působí ve Sdružení TEREZA jako koordinátorka projektu Badatelé.cz

<< Návrat na kompletní program Závěrečné konference IPn PTPO 

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30