Pravěk je kůůl!

29. červenec 2012

Pravěk je kůůl 28. květen 2012 - 21. duben 2013 Zatemněné prostory symbolizující širý dávnověk, outdoorové expozice představující techniky a technologie archeologických výzkumů, mamut ze Svobodných Dvorů nebo mužská plastika „Venušáka“ z mladší doby kamenné – to jsou některá z lákadel přírodovědně-archeologické expozice, která chce všechny návštěvníky Hradce Králové přesvědčit o tom, že pravěk byl – a stále je – kůůl. Nebo spíš cool? :-) 

Objevte východní pra-Čechy!

V Muzeu východních Čech vám nejen poví, jak se žilo v pravěku, ale dozvíte se zde hlavně to, co zde žilo a jak vůbec takový pravěk v dnešní východní části naší země vypadal. Žili tu třeba mamuti? Jaký byl všední den pralidí – co oblékali, na čem a z čeho si připravovali jídlo, jak vypadal třeba jejich obchod?

No to vše hledá odpovědi dlouhodobá výstava, která staví zejména na archeologických nálezech. Archeologie a přírodní vědy zde kráčely ruku v ruce, protože cílem výstavy nebylo jen nahlédnout do života pralidí z dob pradávno minulých, ale třeba se také pokusit rekonstruovat pravěkou krajinu: není ostatně tajemstvím, že pod dnešními východočeskými kopci, hůrkami a poli se ještě může skrývat nejeden unikátní nález, který nám toho o životě našich prapředků může ještě hodně povědět.

 Pravěk je kůůl

Venušák i tygr šavlozubý

Seznámit se můžete s archeologickými nálezy z Plotiště či Lochenic a dozvíte se také, proč nejvíce těch „nejatraktivnějších“ nálezů získali archeologové z oblasti podél Labe, konkrétně mezi Jaroměří a Hradcem Králové. Minimálně jeden z nich je opravdová bomba evropských rozměrů: pravěké sošky venuší, ať už věstonické, willendorfské nebo nějaké jiné, známe alespoň z doslechu všichni. Ale co takhle soška nějakého „Venušáka“? Napadlo vás někdy, proč jsou mužské sošky z pravěku prakticky neznámé? V Hradci Králové jednu mají! Jejich „Venušák“ pochází z mladší doby kamenné a pokud je známo, tak druhý podobný se zatím ještě nikde jinde nenašel…

Když tu budete, rozhodně si nenechte ujít pohled na lebku tygra šavlozubého. Najdete v ní podobnost s dnešními „tygříky“? :-) Dozvědět se můžete třeba i to, že už v pátém století před naším letopočtem (doba halštatská) se na území dnešních Čech nosily skleněné šperky. Jeden takový křehký náhrdelník je ostatně na výstavě k vidění a spolu s ním například i tajemné „zlaté hradecké osmičky.“ O tom, co to všechno je, k čemu to bylo a jak to vůbec vypadá, se můžete v Hradci Králové dozvědět až do dubna 2013.

Archeologové expozici navíc pravidelně obměňují, takže vám prastaré nálezy před očima jistě nezestárnou – až do jara příštího roku se bude opravdu na co dívat!

  • Co? Expozice „Pravěk je kůůl“
  • Kde? V Muzeu východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, 500 01 Hradec Králové 1
  • Kdy? Od 18. května 2012 do 21. dubna 2013

Chcete víc informací? Žádný problém! :-) Podívejte se na www.muzeumhk.cz, nebo napište přímo těm, kteří pro nás výstavu připravili: edukace@muzeumhk_cz (edukace@muzeumhk_cz%20).  

 Pravěk je kůůl

Foto: z výstavy Pravěk je kůůl. Zdroj: www.muzeumhk.cz.

Profilové foto: Jak se žilo v pravěku. Doprovodný program k výstavě Pravěk je kůůl. Zdroj: www.muzeumhk.cz.Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30