Poslední lidé doby kamenné ožívají v Paláci Anthropos

11. leden 2012

Anthropos_Doba kamenná I. 6. prosinec 2011 - 31. prosinec 2012 Co má společného doba kamenná, Austrálie a Československo šedesátých let? Dozvíte se to na originální výstavě, kterou po celý rok představuje Moravské zemské muzeum v Brně.

Jižní Morava vítá severní Austrálii

Pokud chcete na vlastní oči spatřit tisícileté umění skalních kreseb v australském Oenpelli (tedy v lokalitě známé též pod jménem Gunbalanya), musíte nejdřív odjet do daleké Austrálie, vydat se do zdejšího Severního teritoria, zajet 17 km hluboko do Arnhemské země, projet národní park Kakadu, překročit Aligátoři řeku a samozřejmě získat povolení od regionální vlády. Anebo se můžete prostě sebrat a navštívit brněnský Palác Antropos :-)

Právě zde je totiž po celý rok 2012 umístěna originální přírodovědná výstava, která dokáže skloubit etnografii, historii a přírodovědu. Vydejte se za posledními lidmi z doby kamenné a seznamte se s československou objevitelskou tradicí! Moravské zemské muzeum nyní každému otevírá bránu až do Arnhemské země!

Doba kamenná nejsou "jen šutry"

Brněnský pavilon Anthropos, který v těchto měsících slaví své padesátileté jubileum, Vám nabízí možnost nahlédnout do blízké i vzdálené minulosti. Seznámit se zde můžete nejen se skalním uměním australských domorodců, ale i s osobností Jana Jelínka, antropologa a muzeologa světového jména, který na sklonku šedesátých let dvacátého století podnikl dobrodružnou a vědeckou výpravu do Arnhemské země (severní Austrálie). Přivezl odtamtud celou řadu artefaktů, které ilustrují nejen život tamních domorodců, jenž byl a je velmi úzce spjatý s australskou přírodou. Kromě toho zde samozřejmě najdete také ty předměty, které nám toho i dnes hodně poví třeba o umění či o duchovním životě původních obyvatel Austrálie.

Celý rok v době kamenné...

Pokud jste nikdy neslyšeli o umění „v rentgenovém stylu“, zajímá vás australská příroda, nebo prostě jen hledáte tip na originální přírodovědnou výstavu, vydejte se za posledními lidmi z doby kamenné!

  • Co? Výstava „Umění australských domorodců/ Za posledními lidmi doby kamenné"
  • Kde? V brněnském Paláci Anthropos Moravského zemského muzea
  • Kdy? Až do 31. prosince 2012

Bližší informace se dozvíte třeba zde: http://www.mzm.cz/pavilonanthropos/umeni-australskych-domorodcu/

Anthropos_Doba kamenná II.

Fotografie: Výstava „Umění australských domorodců/ Za posledními lidmi doby kamenné". Zdroj: Moravské zemské muzeum.


Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30