Poskládejte si svůj svět!

26. květen 2012

Tyrannosaurus_Wu.jpg 22. červen 2012 - 9. září 2012 Co má společného zoologie, papír, dobrá technika a japonská kultura? S trochou nadsázky můžeme říci, že tyhle nesourodé prvky dokáže propojit origami, tedy originální japonské umění, které umí z papíru poskládat téměř cokoliv. Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně nyní otevírá výstavu, která vám chce dokázat, že složit si můžete třeba i vlastního kraba nebo nosorožce: a potřebujete k tomu jen kousek papíru a hlavně vědět, jak na to ;-) 

Složte si jeřáb i jeřába…

Origami pochází z japonského „oru“ (skládat) a „kami“ (papír): je tedy vcelku jasné, o čem to celé je. Věděli jste ale, že skutečné origami by nikdo nepoužilo lepidlo a že i nůžky jsou vlastně nežádoucí? O tom, že i bez těchto pomůcek se ale dá z papíru složit skoro všechno, vás na kladenské výstavě přesvědčí nejen práce českých origamistů, ale i umění slavného Josepha Wu, jednoho z předních „skladatelů papíru“ současnosti. To, jak se skládá jeřáb, jedna z nejtypičtějších „postaviček“ origami, vás Joseph Wu může naučit i on-line: podívejte se mu pod ruce třeba TADY.

Kromě nejrůznějších papírových skládanek se tady seznámíte i s činností a cíly České origami společnosti: jde ve své podstatě o poměrně mladou instituci, která byla založena v roce 2003. Origami jako takové jsou o poznání starší: říká se, že první japonská zvířátka a květiny z papíru byly touto skládanou technikou vytvořeny již v devátém století – je tedy nejvyšší čas se s ním seznámit ;-)

Poznejte tradiční japonské umění, které si našlo svou cestu ze středověkých šintoistických klášterů až do jednadvacátého století: nejen, že se na kladenské výstavě naučíte skládat jednoduché umělecké předměty, ale doslova si osaháte i jedno z nejvýznamnějších japonských kulturních dědictví.

  • Co? Kreativní výstava: „České origami“
  • Kde? Ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně,
  • Kdy? Od 22. června do 2. září 2012

Pro bližší informace o výstavě koukněte sem. A jestli máte chvilku času, můžete se naučit skládat origami třeba tady.

 Lev_Wu.jpg

Profilové foto: Tyrannosaurus Rex Josepha Wu. Zdroj: www.giladorigami.com.

Foto: Lev z origami. Autor: Joseph Wu. Zdroj: profil Josepha Wu na Flickr.com.Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31