Populárně-naučné přednášky za studenty středních škol

9. listopad 2012

Populárně-naučné přednášky za studenty středních škol 9. listopad 2012 Exempla trahunt - cyklus setkání s osobnostmi vědy. Světem moderní vědy provedou středoškoláky v Pardubickém kraji formou netradičních přednášek akademici - vědci z Univerzity Pardubice, a to navíc v pohodlí jejich střední školy.

Zajímavosti z oboru, kterým se zabývá, představí v pátek 9. listopadu na Gymnáziu v Poličce Ing. Jan Panuš, Ph.D. z Fakulty ekonomicko-správní na téma „INFORMATIKA A ROBOTI ANEB KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ“. Ve své přednášce přiblíží algoritmizaci a programování a seznámí účastníky s vizuálním programováním, robotikou a základními postupy, jak si sestavit a naprogramovat robota z robotické stavebnice.

Další přednáška na střední škole se uskuteční ve středu 14. listopadu na Střední odborné škole elektrotechnické a strojní a středním odborném učilišti v Pardubicích. Doc. Ing. Pavel Švanda, Ph.D., z Dopravní fakulty Jana Pernera představí VÝROBU NOŽŮ A MEČŮ. Studenty seznámí s výrobou oceli a jejím tepelným zpracováním nebo s výrobou nožů různými metodami a z různých materiálů. Odhalí, jak vznikají tradiční japonské meče nebo damascenská ocel a na ukázku přinese i různé nože.

„V cyklu Exempla trahunt mají přednášející mladé lidi inspirovat a ukázat jim možné cesty životem, které jsou spjaty s vědou, výzkumem a technikou. Chceme ukázat, že vědci nejsou šediví a nudní a že rozhodnutí stát se vědcem nebo technikem nabízí perspektivu zajímavého života. Na závěr probíhá beseda, v níž mají mladí posluchači možnost zeptat se na to, co je zajímá a přiblížit si tak obor působnosti přednášejícího, ale i jeho samotného jako člověka,“ dodává k cyklu Exempla trahunt jeho koordinátorka Ing. arch. Iva Svobodová.

Cyklus zajímavých odborných přednášek a besed bude pokračovat v prosinci na Gymnáziu Dašická v Pardubicích, kde se středoškolákům představí mladý vědec Ing. Michal Setnička z Fakulty chemicko-technologické.

 

Přednášky Exempla trahunt jsou pořádány v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, dvouletého projektu, který Univerzita Pardubice realizuje od června 2012 a který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

Formou kontaktních populárně-naučných zážitkových akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit žáky ZŠ, SŠ i vysokoškoláky do poznávání světa a ukázat veřejnosti, a zejména mládeži, zábavnou a zajímavou formou svět moderní vědy a výzkumu a pěstované disciplíny odborných pracovišť sedmi svých fakult.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

 

kontakt:

Ing. Zdenka Černá

referent propagace a publicity projektů

koordinátor

IPN Podpora technických a přírodovědných oborů

Regionální koordinátor pro Pardubický kraj

e-mail ptpo@upce_cz

telefon 466 036 788

Kalendář akcí

<< prosinec 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31