Po stopách vodní a větrné energie

13. srpen 2012

Větrný mlýn na Hranicku Pokud se v letních dnech vyskytujete na Přerovsku, určitě si nenechte ujít malebný mikroregion Hranicko. Právě tady si totiž můžete projet – nebo klidně i projít – inspirativní přírodní trasu, která vás chce vést p o stopách využívání vodní a větrné energie . Zjistěte, odkud moravský venkov dřív získával svojí energii!

Mlýn v přírodě, technika ve mlýně

Co měli společného pánové Andrš, Čech, Červeka nebo Čočka? Pokud nejste obyvatelem či pravidelným návštěvníkem jedné z 22 obcí, které tvoří mikroregion Hranicko, odpověď budete hledat jen stěží. My vám to ale řekneme: byli to mlynáři. A ať už byly jejich mlýny větrné či vodní, rozhodně ovlivnily život nejen svých pánů, ale i širokého okolí. Poznejte i vy, jak to bylo s energií na venkově v dobách, kdo o jaderné energetice ještě nebylo vidu ani slechu – hranická (cyklo)trasa vás provede nejen malebnou krajinou, ale i historií vodních a větrných mlýnů.

Čekejte víc, než jen cedule

Pokud se na Hranicko vydáte a vezmete s sebou i kolo, můžete si vybrat hned ze tří zdejších „mlynářských“ okruhu: at už se ale rozhodnete pro tem Maršálův, Humplíkův nebo Červekův, můžete se vsadit, že vás toho na cestě čeká mnohem více, než jen naučné cedule: projedete si totiž oblasti současných i zaniklých mlýnů (mini)regionu a některé z nich budete moci díky vstřícnosti jejich majitelů i navštívit – přesvědčte se o tom, že příroda a technika při získávání energie spolu mohou (alespoň ve venkovském měřítku) vycházet velice dobře. A komu se můžete podívat až do mlýnice? Třeba majitelům větrných mlýnů v Partutovicích a Skaličce. Pokud vás to táhne spíše k vodě, jistě oceníte vodní mlýn ve Stříteži nad Ludinou. Chcete se podívat na to, co se děje, když se vítr opře do dřevěných ramen a voda do kola? Kontaktuje koordinátorku zdejších aktivit paní Michaelu Randáčkovou (m.randackova@regionhranicko_cz) a vašemu výletu za energií venkova nestojí vůbec nic v cestě :-)

  • Co? Po stopách využívání vodní a větrné energie
  • Kde? Mikroregion Hranicko, Informace podá Hranická rozvojová agentura, z.s., Tř. 1. máje 2063, 753 01 Hranice.
  • Kdy? Stezky si můžete projít či projet kdykoliv: prohlídky mlýnů si však domluvte předem na adrese: m.randackova@regionhranicko_cz

Než ale šlápnete do pedálů a vydáte se obdivovat Olomoucký kraj a jeho technické dědictví, podívejte se blíž na stránky: www.hranicko.eu; najdete tu řadu informací nejen o využívání vodní a větrné energie v regionu, ale i řadu tipů na to, co dělat, když do Hranicka zavítáte :-)

 Humplíkův mlýn na Hranicku

Foto: Humplíkův vodní mlýn ve Střítěži nad Ludinou. Zdroj: www.regionhranicko.cz.   

Profilové foto: mlýn tzv. Maršálkova okruhu na Hranicku. Zdroj: www.hranicko.eu.

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30