Pernštýnské náměstí oživí univerzitní Vědecko-technický jarmark

13. červen 2014

Pernštýnské náměstí oživí univerzitní Vědecko-technický jarmark 17. červen 2014, 09:00 - 17:00 V úterý 17. června vypukne na Pernštýnském náměstí v Pardubicích další z řady oblíbených univerzitních akcí určených pro veřejnost – Vědecko-technický jarmark. Jednodenní vědecký festival nabídne na řadě stánků nové pokusy, interaktivní modely, ale i zábavné vědecké hry a hlavolamy. 

Univerzita Pardubice ve spolupráci s partnery připravuje vědecký den plný zajímavostí, kouzel a hrátek ze světa moderní vědy. Navazuje tak na velmi úspěšné předcházející ročníky jarmarku, který se vloni poprvé přestěhoval doprostřed města na Pernštýnské náměstí. Nejen s týmy akademiků a vysokoškoláků se tu můžete vydat po stopách vědy a nejrůznějších vědeckých pokusů a principů, ale můžete vše rovnou důkladně prozkoumat a hned vyzkoušet.

Fakulty vás přivítají v demonstračních stáncích

S úderem deváté hodiny startuje bohatý program plný zábavy, her, hlavolamů, pokusů a demonstrací, rozkrývající zajímavosti světa kolem nás. Objevovat je bude možné až do 17. hodiny odpoledne spolu s univerzitním týmem demonstrátorů – akademiků a vysokoškoláků.

„Čekají na vás nové chemické pokusy a třeba výroba zmrzliny. S dopravní fakultou si zkusíte změřit vzdálenost, postavit most nebo kolejnici a otestovat své znalosti minerálů a hornin. Svůj mozek procvičíte v řadě kvízů a v zážitkových kreativních matematických dílnách nebo v interaktivní hře „Chcete být milimilionářem?“. S robotem si můžete nakreslit fraktály, vyzkoušet si jejich programování, dálkové ovládání či solární pohon,“ zve na Vědecko-technický jarmark jeho hlavní organizátorka Ing. arch. Iva Svobodová.

A bude toho mnohem víc! Filozofové ohromí netradičním puzzle a historickými písmeny. Zdravotníci navíc přidají tipy, jak zlepšit kondici, procento tuku v těle nebo vylepšit fyzickou zátěž. Zábavu si užijete také s obřími bublinami nebo speciálními pokusy v pojízdné chemické laboratoři.

Do akce se zapojí i vybraní partneři

O další zajímavosti vědy rozšíří program také partneři, které univerzita přizvala ke spolupráci. Střední průmyslová škola chemická Pardubice přiveze kromě chemických pokusů také ukázky hasičské techniky ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Pardubice.

Střední zdravotnická škola Pardubice zase nasimuluje základní modelové situace a ukáže, jak poskytnout první pomoc. Střední průmyslová škola elektrotechnická a VOŠ Pardubice zavede zájemce do světa zábavné elektroniky.

„Kromě toho ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích umožníme přihlášeným školám vstup do aktuálních expozic zdarma. Také jsme pro zájemce připravili komentované procházky historickou částí města. A v neposlední řadě se s pardubickými astronomy z Hvězdárny barona Artura Krause a Astronomické společnosti Pardubice podíváme na dvě tváře Slunce nebo výtrysky žhavého plazmatu,“ odhaluje Svobodová program partnerských institucí.

Nechte se nabít energií poznání

Vědecko-technický jarmark vás tak alespoň prostřednictvím jednoho dne zavede do magického světa vědy a techniky. Je zajímavý také tím, že se během jednoho dne mohou návštěvníci vžít do role hned několika vědeckých profesí a stát se na chvíli opravdovým vědcem.

„Zváni jsou všichni zvědavci bez rozdílu věku, kteří se chtějí dozvědět něco nového, vyzkoušet si na vlastní kůži řadu experimentů a modelů a zjistit, proč a jak fungují. Chceme obohatit jejich znalosti a nabít je jednoduše novou energií poznání,“ uzavírá pozvánku na Vědecko-technický jarmark Svobodová.

Přijďte se i vy přesvědčit o tom, že věda je zajímavá, pozoruhodná a dokonce zábavná. Potkáme se v úterý 17. června na Pernštýnském náměstí. Začínáme v 9 hodin.

Vědecko-technický jarmark je pořádán v rámci projektu nesoucího název Brána vědě/ní otevřená II. (BRAVO II), CZ.1.07/2.3.00/45.0013. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788Kalendář akcí

<< červenec 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31