Odemkněte si Albeřické údolí!

11. srpen 2012

Muzeum Vápenka v Horních Albeřicích Správa Krkonošského národního parku se snaží zatraktivnit Krkonoše na mnoha úrovních: ať už jde o popularizaci zdejší oblasti systémem naučných stezek, pořádáním populárně-vzdělávacích či ryze turistických akcí a podobně. Od ledna letošního roku zkouší i něco jiného: otevřelo se zde originální minimuzeum východokrkonošské historie a přírody, od něhož je nám všem nabízen klíč – pojďme si tedy odemknout krkonošské muzeum ;-) 

Muzeum na klíček

Kolik boků má muzeum? To je otázka, kterou vám zřejmě ještě nikdy nikdo nepoložil :-) No vidíte, a my vám na ni dáme rovnou i odpověď: osm. To platí alespoň v případě malého Muzea Vápenka v Krkonošském národním parku. Zdejší originální osmiboká věž s kamennou podezdívkou a dřevenou nástavbou totiž vznikla z historické šachtové průmyslové pece, které v devatenáctém století sloužila k výrobě vápna. Že je to divné místo pro expozici o krajině a historii Krkonoš? Byla by, kdyby se nedávno nenašla parta nadšenců, která z ní udělala originální stavbu sloužící návštěvníkům Horních Albeřic. Zajímavé je třeba i to, že klíče od muzea si můžete klidně půjčit – a prohlédnout si ho zcela sami!

Východní Krkonoše napříč staletími…

A co v tomhle osmibokém muzeu vlastně uvidíte? Před vašima očima proběhne sedm století života v krásném albeřickém údolí. Převáženě ze stovek fotografií, kreseb a technických grafik poznáte, jak se lidé dříve přizpůsobovali životu v poměrně drsném koutě Krkonoš a jak si naopak oni přizpůsobovali zdejší přírodu k obrazu svému. Autoři výstavy, společenství nazvané „Veselý výlet Krkonoše,“ o expozici tvrdí, že  není běžnou nástěnkou, ale složitě komponovanou strukturou oslovující pozorného diváka – přijďte si to ověřit sami! Navíc je vše komponované tak trochu jako dětský koutek: (nejen) nejmenší návštěvníci se mohou stát tak trochu geografy, „pohrát si“ s mapami východních Krkonoš a sami složit třeba obrazy toho, jak dříve vypadaly Albeřice – a jak vypadají nyní.

 Muzeum Vápanka - interiér

Foto: Interiér muzea Vápenka. Zdroj: www.veselyvylet.cz.

I forma se počítá…

Muzeum tak není zajímavé jen svým obsahem, ale i formou: vždyť možnost podívat se do nitra historické vápenky nepatří mezi nejběžnější. Dřevěnou konstrukci ocení zejména ti techničtější z vás: byla totiž navřena metodou rozet, modulových kružnic, tedy pomocí stylu používaného převážně v gotické době. Vše je navíc postaveno tradičními tesařskými přístupy, tedy prakticky bez vrtání šroubů či zatloukání hřebíků: smrkové fošny drží pohromadě jen díky dubovým kolíkům!

Pokud se pro výlet rozhodnete, nežente se rovnou do Albeřic: narazili byste na zavřené dveře, vždyt v tomto koutku východních Krkonoš je doslova pár stálých obyvatel. S poznáváním zdejší historie a přírody je nejlepší vydat se nejdříve do informačního centra Veselý výlet, které najdete v místě s lehce ponurým názvem Temný Důl. Právě zde dostanete mapku a instrukce, půjčíte si klíč od muzea a sami vyrazíte na nějakých šest kilometrů dlouhou objevnou cestu k Muzeu Vápenka – a to už vypadá jako opravdu originální výlet za poznáním, co říkáte? :-)

  • Co? Expozice o historii a přírodě východních Krkonoš „Muzeum Vápanenka“
  • Kde? V Horních Albeřicích (část obce Horní Maršov, okres Trutnov). Přístup přes Informační centrum Veselý výlet. Temný Důl 46, 542 26 Horní Maršov, Krkonoše
  • Kdy? Klíče od „Vápenky“ si můžete vyzvednout Otevřeno je denně od 8.30 do 18 hodin s výjimkou jarní mezisezóny od Velikonoc do začátku května a na podzim od Dušiček do začátku prosince.

Chcete vědět víc? Podívejte se na http://www.veselyvylet.cz, nebo si o informace napište přímo do Temného Dolu: info@veselyvylet_cz  :-)

 Veselý výlet v Temném Dole

Foto: Informační centrum Veselý výlet v Temném Dole: zde vám dají klíč od „Vápenky“ a pak už si můžete východní Krkonoše objevovat úplně sami :-) Zdroj: www.veselyvylet.cz.

Profilové foto: Muzeum Vápenka v Horních Albeřicích. Zdroj: www.veselyvylet.cz.

Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31