O čem je současná botanika?

18. květen 2012

O čem je současná botanika 18. květen 2012 - 30. červen 2012 Významné botanické instituce České republiky se spojily a vytvořily putovní expozici, která nám chce názorně převést, čím žije současná botanika: pokud toužíte nahlédnout rostliny očima odborníka a nebojíte se vážně znějících výrazů jako mykorhiza nebo palynologie, tak si tuhle přírodovědnou výstavu chyťte v některém z našich měst. Nic tím nezkazíte a navíc budete moci „nahlédnout“ do rostlinného genomu! No to by vám i Mendel záviděl ;-) 

O čem je současná botanika? Tak na tuhle otázku vám nejlépe odpovědí kvalifikovaní botanici – kdo také jiný, že? :-) Neudělají to ovšem prostřednictvím nudné přednášky ani nebezpečně tlustého spisu: to, o čem současná botanika opravdu je, se totiž můžete nově dozvědět díky nové putovní výstavě, která vám představí svět masožravých rostlin stejně dobře, jako elektronovou mikroskopii.

Rostliny na cestách

Aktuálně se s výstavou nazvanou „O čem je současná botanika“ setkáte v krásném prostření středočeské botanické zahrady Chotobuz, ale v následujících měsících si její součásti udělají výlet na jih a vy si vše budete moci prohlédnout třeba také v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Na podzim se pak přesune do prostor Botanické zahrady Praha. A čemu všemu to cestování? Cílem botanické výstavy je přinést informace o problémech a otázkách současné botaniky co nejširšímu počtu návštěvníků: a že nepůjde jen o nějaký malý projektík je jasné, vždyť na vzniku botanických panelů spolupracovali takové instituce, jako je Botanický ústav AV ČR, nebo Unie botanických zahrad či Botanická zahrada Praha. Stranou nezůstal ani populární internetový magazín Botany.cz…

 logo550.jpg

Foto: Jasně vysvětlená mykorhiza (mykorrhiza) :-) Zdroj: stránky Botanické zahrady Praha.

Soužití na houby?

Proč byste se ale měli za rostlinami vydat a pokusit se je v nějakém z českých či moravských měst „odchytit“? Třeba proto, že tahle výstava vám dá názornou odpověď na to, co je to vlastně palynologie. To, že se za tímto studeně znějícím názvem skrývá nauka o tvaru a stavbě pylů současných i fosilních rostlin, si můžete samozřejmě „vygooglit“ sami, když by vás to zajímalo. Ale proč se nezajít podívat v praxi na to, co to vlastně je? Současná botanika má totiž hodně co nabídnout: pojďte zjistit, co se stane, když spolu začne žít houba a rostlina! Víte, jak se dá v botanice využít GIS, tedy geografický informační systém? A věděli jste, že českou přírodu aktuálně trápí invaze nepůvodních druhů rostlin, které ovlivňují náš ekosystém?

  • Co? Panelová putovní výstava „O čem je současná botanika“
  • Kde? V Chotobuzi a posléze také v Brně a Praze
  • Kdy? Od 18. května do 30. června 2012

Pro bližší informace o tom, kam výstava poputuje po svém představení v Chotobuzi, sledujte web http://botany.cz/cs/soucasna-botanika/ nebo se podívejte na stránky Botanické zahrady Praha.

 Manuel_Werner.jpg

Ilustrační foto: rostlinný svět v pohoří Ruwenzori, Uganda. Autor: Manuel Werner (de:Benutzer:Werner,_Deutschland).

Profilové foto: z výstavy O čem je současná botanika v Chotobuzi. Zdroj: http://botany.cz.

Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31