Noc vědců 2012

24. září 2012

Noc vedcu 2012 28. září 2012, 17:00 - 22:00 Co má společného svítící DNA, šestinohý robot, nanotechnologie nebo Hrátky s Ferdou Mravencem? Jsou to střípky z velkolepého programu Noci vědců 2012, která se opět uskuteční na desítkách míst celé České republiky: tentokráte 28. září. Zjistěte, co se poslední pátek devátého měsíce roku koná ve vašem městě nebo okolí. Tenhle večer by totiž byla velká škoda sedět doma ;-) 

Začalo to Evropou

Když Evropská komise před osmi lety s projektem Noci vědců začínala, dalo se tušit, že nepůjde o nic malého. Ale to, s čím se pravidelně každý čtvrtý pátek v měsíci září setkáváme na stovkách (ba možná tisících) místech po celé Evropské unii, očekávání opravdu předčí: právě tenhle jeden jediný večer v roce zcela a jedinečně patří setkávání vědců s každým, kdo má zájem se o nich něco dozvědět. Třeba to, že to nejsou jen zapálení badatelé, ale také vtipní vypravěči, hraví muzikanti, originální baviči a prostě úplně normální lidé :-)

Vědci, květiny i včelí medvídci…

Heslem letošního roku je "Věda nestárne", ovšem program by mohl klidně mít stejné motto, jako celá Evropská unie: "Jednotní v rozmanitosti". Ať už se totiž jedná o tak různorodé aktivity, jako jsou vědecké show, populární přednášky, hudební vystoupení, ukázky historické techniky, pozorování hvězd nebo třeba noční prohlídky botanického skleníku či nakukování do včelích úlů, poselství je vždy jen jedno: ukázat, že věda je všude kolem nás a že může být zatraceně zábavné podívat se jejím nositelům tak trochu přes rameno...

Noc vědců v plzeňské Techmanii. Foto 2010. Autor Libor Kočí. Zdroj Techmania Science Center (3)_1.jpg

Fotografie: Noc vědců v Plzni. Zdroj: Techmania Science Center. Autor: Libor Kočí.

Co nás tedy čeká? V Čechách, na Moravě i ve Slezsku se letos do Noci vědců zapojily desítky institucí: od univerzit přes výzkumné ústavy a hvězdárny až po science center či gymnázia.

Hlavní město Praha 

Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy si toho spolu se Štefánikovou hvězdárnou připravilo opravdu hodně. Co třeba vyzkoušet  si na 4D simulátorech, jak se bude budoucím astronautům jezdit po Měsíci či Marsu, nebo si počkat na půlnoční premiéru pořadu „Tajemství času a hvězd“, kterou pražské Planetárium připomíná 100. výročí pobytu Alberta Einsteina v Praze?

Vysoká škola chemicko-technologická vám sejme otisky prstů, nebo ověří, zda jsou vaše šperky zaručené pravé…

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy nahlédne jak do botanického skleníku, tak do života netopýrů. Kromě toho poznáte Uran tak, jak ho určitě ještě neznáte…

Výzkumný ústav rostlinné výroby vám ukáže, jak se odebírají monosporové izolátory z pyknid? Že nevíte, co je pyknid nebo monospora? Pojďte to zjistit, je to větší zábava, než se zdá ;-)

Plzeň

Techmania letos přesouvá své aktivity do prostor VOŠ a SPŠE: na plzenské Koterovské ulici uvidíte třeba repliku děla z třicetileté války, šestinohého robota a zahrají vám populární studentské kapely Treska a Hippy Hou a Collective

Brno

Masarykova univerzita v Brně nabídne prakticky vše od čmeláčí show až po fyzikální šarádu: pokud chcete vidět v akci nejen vědce, ale i čmeláky a netopýry, pak si zdejší program rozhodně ujít nenechte.

Fakulta chemická VUT v Brně odhalí jak výrobu lyží, tak třeba taje mikrobiologie. Že to zní dost nesourodě? Přesvědčte se sami o tom, za čím vším se skrývá ta pravá věda ;-)

Mendelova univerzita si v tento večer pohraje s legem i nanotechnologiemi. Navíc se zde dozvíte co a o čem vlastně je pedologie…

Technické muzeum Brno a Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně představí třeba modely auta na solární pohon a solární dům; poznejte energetické zdroje budoucnosti!

České Budějovice

Jihočeská univerzita se k vědě už tradičně přiblíží za zvuku hudby: vědci jako hráči elektronické hudby s pestrou paletou různých hudebních stylů? Proč ne? :-)

Zlín

Univerzita Tomáš Bati ve Zlíně vám vysvětlí, proč v čínské kultuře chybí švestky, a od renesanční hudby vás dovede třeba až ke swingu…

Liberec

iQpark Liberec sází na „kouzla“, show a workshopy: vyrobte si svůj vlastní sliz nebo parfém, je jen na vás, jak jej použijete :-)

Olomouc

Univerzita Palackého nabídne zajímavý program v budově Přírodovědecké fakulty i v Botanickém skleníku: co třeba zjistit, proč jsou chilli papričky vlastně tak hrozně pálivé?

Slaný

Laborky při Gymnáziu V.T.B. ve Slaném to opravdu rozjedou: program je tak nabitý, že se končí až sobotní snídaní! No opravdu: proč ve škole rovnou nepřespat? :-)

Ostrava

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy VŠB-TU Ostrava a Ústav geoniky AV ČR vám zprostředkuje pocit, jak se žije ve vesmíru. Hlavně ale budete moci pozorovat hvězdné nebe nad Ostravou…

Od Karlových Varů až po Veselí nad Moravou

Česká astronomická společnost otevírá brány svých 28ti institucí: objevte s astronomy na krásy podzimní oblohy!

Věda nestárne!

Noc vědců si vás zkrátka najde, ať už budete v pátek 28. září kdekoliv: najděte si i vy to, co vás na vědě a vědcích zajímá, podívejte se do zákulisí jejich práce a objevte to, co vlastně všichni víme: že věda zkrátka nestárne a má pro každého z nás něco zajímavého ;-)

  • Co? Noc vědců 2012
  • Kdy? 28. září 2012
  • Kde? Po celé Evropské unii!

Podrobný program a informace o Noci vědců najdete na stránkách www.noc-vedcu.cz: případné dotazy směřujte do plzenské Techmanie, která je i letos národním koordinátorem pro Českou republiku: tomas.moravec@techmania_cz

Noc vědců v plzeňské Techmanii. Foto 2010. Autor Libor Kočí. Zdroj Techmania Science Center (1)_1.jpg

Fotografie: Noc vědců v Plzni. Zdroj: Techmania Science Center. Autor: Libor Kočí.

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30