Noc mladých výzkumníků na pardubickém zámku

3. duben 2013

Noc mladých výzkumníků na pardubickém zámku 9. duben 2013, 16:00 - 23:59 Na úterý 9. dubna připravila Univerzita Pardubice ve spolupráci s Východočeským muzeem Pardubice NOC MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ. Tajuplná noc se zajímavostmi ze světa vědy, plná alchymie, kouzel a hrátek, nejrůznějších pokusů a zážitkových dílen se uskuteční přímo na pardubickém zámku od 16 hodin. 

Univerzita Pardubice a jejích sedm fakult připravily zajímavý program s nejrůznějšími zážitkovými dílnami, jejichž cílem je ukázat svět moderní vědy a techniky interaktivní a populárně-naučnou formou. Tentokrát se vše odehraje v prostorách pardubického zámku.

Načerpat tajuplnou atmosféru, procházet komnatami zámku a současně se dozvědět mnoho zajímavostí bude možné již v úterý 9. dubna od 16 hodin, kdy startuje program plný zábavy a vědeckých pokusů. Pro zájemce o moderní svět vědy a techniky bude připraveno na třináct nejrůznějších stanovišť, kde každá z fakult připravila ukázky své práce – od chemiků, restaurátorů, přes zdravotníky, ekonomy a filozofy až po informatiky a „dopraváky“. Ti všichni nechají účastníky „Noci“ nahlédnout pod pokličku.

„Návštěvníci zavítají přímo do alchymistické dílny, kde budou svědky efektních světelných pokusů a řady experimentů. Zjistí, co je „camera obscura“ a na jakém principu je tato optická hříčka založena.  Zkusí si namalovat světelné graffiti po zdech zámku nebo se seznámí s příběhem mexického vládce Moctezumy z 16. století, a to díky studentům Fakulty filozofické,“ odtajnila program Noci mladých výzkumníků její koordinátorka Iva Svobodová.

„Kromě toho si budou moci ve spolupráci s Východočeským muzeem Pardubice vyrobit vlastní minci nebo vyslechnout přednášku o palných zbraních 21. století. Naučíme je rozeznat falešnou bankovku od té pravé, nakreslit fraktály, naprogramovat malé roboty nebo jim předvedeme práci kováře, brusiče a svářeče,“ doplnila Iva Svobodová.

NOC MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ startuje v prostorách pardubického zámku v 16 hodin odpoledne a potrvá do pozdních nočních hodin. Je určená všem, kdo jsou zvídaví, bez ohledu na věk – dětem, mládeži, rodičům, prarodičům, občanům, ale i školám, zájmovým kroužkům a všem ostatním.

Tato akce zahajuje celou sérii jarních populárně-naučných akcí, které Univerzita Pardubice připravila na duben. V polovině měsíce opět univerzitní tým přiveze vědu a techniku na dvory pardubických škol a připraví dvoudenní zážitkový workshop na Dopravní fakultě Jana Pernera s názvem Fyzika, která zachraňuje. Vyvrcholením pak bude Veletrh vědy pořádaný 18. června na Pernštýnském náměstí v Pardubicích v rámci Městských slavností.

Program_noc_mladych_vyzkumniku.JPG Program_noc_mladych_vyzkumniku.JPG (1,07 MB)


Zážitková akce NOC MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ je pořádána v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, dvouletého projektu, který Univerzita Pardubice realizuje od 1. června 2012 a který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

Formou kontaktních populárně-naučných zážitkových akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit mladou generaci do poznávání světa a ukázat jí i veřejnosti zábavnou a zajímavou formou svět moderní vědy a výzkumu a rovněž pěstované disciplíny zejména odborných pracovišť sedmi svých fakult.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788

Kalendář akcí

<< leden 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31