Neprávem opomíjení zelenáči

3. květen 2012

Model mechu MZM 8. únor 2012 - 2. září 2012 Moravské zemské muzeum je živoucí institucí, která mechem rozhodně neobrůstá: přesto právě tam najdete mechorostů a lišejníků nepřeberné množství. Proč? Protože je zde otevřena dlouhodobá výstava, která vám chce přiblížit krásu rostlin, kterých si často nevšímáme. A že to přiblížení může být opravdu doslovné, zjistíte třeba z makrofotografií nebo díky mikroskopickým obrázkům: poznejte krásu hlevíků, játrovek a mechů tak, jak ji vidí třeba brouci nebo myši!

Šedozelený svět plný barev?

Začneme hádankou. Co je to – je to zelené nebo šedé, šlapete po tom a na první pohled většinu z vás nezaujmou, i když pamatují úsvit našich dějin? Jde o lišejníky a mechorosty, rostliny v populární biologii poněkud přehlížené. Že se tak děje neprávem, protože i tihle zástupci fauny v sobě mají hondě krásy, se můžete až do září přesvědčit v Brně.

Výstava pracuje s měřítkem a s perspektivou: zatímco z výšky vašich očí se jeví tyhle nižší rostliny nezajímavě, jak to asi vypadá, když je pořádně zvětšíte? Díky makrofotografiím poznáte, že i něco na první pohled tak obyčejného, jako mechorosty a lišejníky v sobě může ukrývat nečekané variace barev a tvarů, kterých byste si jinak ani nevšimli. K objevování skryté krásy botaniky vám kromě makrofotografií pomohou i trojrozměrné modely jednotlivých rostlin, k dispozici vám jsou i mikroskopy a makroobjektivy. Věděli jste, že mech či lišejník může být i oranžový či zbarvený do červena?

Válečný mech a voňavý lišejník

Na výstavě se také dozvíte, že lišejníky se dříve využívaly třeba v parfumerii, nebo že mechy za dob válek často nahrazovaly obvazy: jednak působí protizánětlivě a také do sebe místo vody do sebe zkrátka nasávaly krev zraněných vojáků… Výstava není statická, ale snaží se být co možná nejvíce interaktivní: kromě dotykových displejů, jejichž pomocí si sami můžete najít informace třeba o historii těchto rostlin, můžete využívat skládací puzzle nebo pracovní listy, které vás seznámí s tím nejzákladnějším, co by měl mladý botanik o těchto často opomíjených rostlinách vědět.  

Výstavu o tom, že i primitivní vyšší rostliny mohou být komplikované a krásné si na většinu roku 2012 připravilo Moravské zemské muzeum.

  • Co? Částečně interaktivní výstava Svědkové úsvitu času/poznejte svět mechorostů a lišejníků
  • Kde? V Biskupském dvoře Moravského zemského muzea. Muzejní 1, 659 37 Brno
  • Kdy? Od 8. února do 2. září 2012

Chcete se o výstavě dozvědět více? Zkuste to na stránkách Moravského zemského muzea, nebo si přečtěte recenzi České televize.

 Keramický model zvětšeného mechu. MZM

Foto: z výstavy Svědkové úsvitu času/poznejte svět mechorostů a lišejníků. Zdroj: www.mzm.cz.

Profilové foto: z výstavy Svědkové úsvitu času/poznejte svět mechorostů a lišejníků. Zdroj: www.mzm.cz.

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30