Napadne vás meteorit?

6. říjen 2012

tom_ruginis_man_meteorite.jpg 15. říjen 2012, 17:00 - 18:00 Víte, jak se říká, že žádný učený z nebe nespadl? Je to pravda. Ale z nebe rozhodně spadlo něco, z čeho se můžeme poučit ;-) Napadne vás, co by to mohlo být? Národní muzeum v rámci svých podzimních přednášek chystá povídání a promítání o meteoritech – a že mají zdejší odborníci, správci jedné z nejvýznamnějších sbírek tohoto druhu v Evropě mnoho zajímavého co říci, o tom netřeba pochybovat ;-) 

Poznání, co by kamenem dohodil…

Meteority neboli kosmická tělesa menších rozměrů, která dopadají směrem za Zemi, se většinou rozpadnou při svém průletu atmosférou: pokud je ale jejich rychlost a hmotnost uzpůsobená k tomu, aby se hned neroztavila či vypařila, máme se na co těšit – přinášejí nám totiž doslova a do písmene svědectví o jiných světech. A právě o tom, co „spadlo z nebe“ a dostalo se do depozitářů Národního muzea, bude aktuální přednáška RNDr. Blanky Šreinové.

Přijďte se zeptat paní geoložky na to, co vše se z neživých minerálů můžeme dozvědět užitečného pro naše životy: jaký je třeba rozdíl mezi meteoritem a bolidem? Věděli jste, že meteority, které známe, jsou většinou kamenné, ale že třeba ani železné nebo kamenoželezné nejsou výjimkou? Anebo třeba to, že na světě je jen jeden jediný zdokumentovaný případ, kdy meteorit zasáhl člověka? Stalo se to ve Spojených státech roku 1954…

Vášeň po Vltavínech

Přednáška doktorky Šreinové se také vrátí do historie, ovšem do té české: vždyť Národní muzeum, v jehož prostorách se koná, má sbírku meteoritů už od roku 1904. Zdejší mineralogická sbírka, jejíž součástí je i kolekce meteoritů, se mimochodem s počtem přes 200 000 předmětů řadí mezi největší a nejvýznamnější sbírky svého druhu v Evropě, a proto toho tady ví o „kamenech padajících z nebe“ opravdu dost -  v současnosti je zde evidováno téměř 500 meteoritů, z toho 181 kamenných meteoritů, 127 meteorických želez a 22 kamenných želez celkem ze 330 světových pádů a nálezů… Poznejte je a zjistěte, proč se hrudě českých vědců dmou pýchou, když o nich mluví ;-)

A komu by to nestačilo, může se paní doktorky pozeptat i třeba na sbírku tektitů, tedy přírodních skel meteoritického původu, jako jsou třeba oblíbené vltavíny: těch mají v Národním muzeu dokonce přes 23 000, což je největší sbírka na světě!

  • Co? Přednáška „České meteority ve sbírce Národního muzea“
  • Kdy? 15. října od 17:00 hod.
  • Kde? V Nové budově Národního muzea, přednášková síň „H“, Vinohradská 1, Praha 1

Máte dotazy? Obraťte se na paní magistru Petru Burdovou: petra_burdova@nm_cz :-)

Hledání Vltavínů

Foto: hledání Vltavínů. Autor: Ing. Jiří Zikeš. Zdroj: www.mineraly.org.

Profilové foto: sběratel meteoritů Terry Boudreaux. Zdroj: letUbeU.com.

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30