Najděte strom pro zítřek!

3. srpen 2012

Arborista_profilovy 3. srpen 2012 - 17. září 2012 O tom, že prevence je základ, není třeba pochybovat. Napadlo vás ale někdy, že se to netýká jen zdravotního stavu lidí, ale třeba i stromů? Evropské arboristy ano – a proto vyhlašují již čtvrtý ročník soutěže Zdravé stromy pro zítřek, v níž můžete vyhrát stejně dobře vy, jako strom, který nominujete. Poznejte práci arboristů a pomozte zachránit pár stromů - bez vás to nepůjde!

Pošlete strom k doktorovi!

Pokud jste už někdy slyšeli pojem „arborista“, tak asi víte, že se jedná o odborníka přes dřeviny. Věděli jste ale, že v češtině se tenhle pojem překládá výrazem „stromolezec“? Vy ale na rozdíl od těchto profesionálních přírodovědců po stromech lézt nemusíte a přesto se můžete stát tak trochu odborníky na péči o stromy – a pomoci nějaký i zachránit. Nadace Partnerství a společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu totiž vyhlašuje už čtvrtý ročník soutěže, která chce s vaší pomocí pečovat o ty významné stromy, které to opravdu potřebují.

Pokud vám není lhostejné, v jakém stavu se nacházejí významné stromy ve vašem okolí, chodíte po krajině otevřenýma očima, nebo se prostě jen chcete zapojit do významného ekologického projektu, máte šanci: najděte strom, který podle vašeho názoru potřebuje ošetřit: může být malý, velký, starý nebo mladý – na věku a velikosti totiž přírodovědcům nezáleží ;-)

Arborista ve větvích borovice 

Foto: Práce arboristy. Autor: Eriotac. Zdroj: Wikipedia Français.

Zahrajte si o zdraví…

Pak si budete muset najít instituci, která vám pomůže strom do soutěže přihlásit – není totiž bohužel možné, abyste žádali sami za sebe, pod přihláškou musí být razítko školy, obce, příspěvkové organizace a podobně. Zkuste tedy třeba svojí učitelku přírodopisu nebo nějaký turistický či ekologický spolek ve vašem okolí – pak už je třeba jen jednoduše vyplnit FORMULÁŘ ŽÁDOSTI O BEZPLATNÉ OŠETŘENÍ a vše elektronicky poslat na adresu hana.rambouskova@nap_cz.

A o co se hraje? Vlastně o zdraví a život stromů, které si sami najdete – každému z nominovaných listnáčů či jehličnanů totiž organizátoři slibují „zdravotní prohlídku“ a deset z nich se dočká i bezplatného ošetření, a to z rukou profesionálních českých arboristů.

Pro kompletní podmínky zapojení do soutěže se podívejte na stránky spoluorganizátorů projektu, nebo si o ně napište paní Haně Rambouskové z Nadace Partnerství: hana.rambouskova@nap_cz.

  • Co? Projekt „Zdravé stromy pro zítřek
  • Kdy? Přihlášky (resp. žádosti) jsou přijímány do 17. září 2012 na adrese hana.rambouskova@nap_cz
  • Kde? V celé ČR

Zdravé stromy pro zítřek jsou společným projektem Nadace Partnerství, Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o. s. (SZKT) a Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Arboristka při práci

Foto: Arboristka při práci. Autor: TS Eriksson. Zdroj: Wikipedia norsk (bokmål).

Profilové foto: Arborista ve větvích. Autor: Traumrune. Zdroj: Wikipedia Nederlands.

Kalendář akcí

<< prosinec 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31