Na Fakultě chemicko-technologické se ze středoškoláků na jeden den stanou vysokoškoláci

12. červen 2013

Na Fakultě chemicko-technologické se ze středoškoláků na jeden den stanou vysokoškoláci 13. červen 2013 - 14. červen 2013 V závěru týdne přivítá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice na své půdě hned několik zájemců o chemii. Ve čtvrtek si středoškoláci vyzkouší život „vysokoškoláků“ na jednodenní akci STAŇ SE NA JEDEN DEN STUDENTEM FAKULTY. V pátek je pak vystřídají jejich pedagogové, kteří se přijdou vzdělávat na odborný SEMINÁŘ. 

Ve čtvrtek 13. června se z pětadvaceti studentů 3. ročníku Střední průmyslové školy chemické Pardubice stanou na jeden den opravdoví vysokoškolští studenti. Na fakultě je pro ně připraven zajímavý program v laboratořích čtyř kateder a jednoho ústavu. Na zvoleném pracovišti tak absolvují speciální jednodenní program, který jim umožní nahlédnout do vysokoškolského studia. A aby byl život vysokoškolského studenta „na zkoušku“ kompletní, čeká účastníky oběd v univerzitní menze a návštěva univerzitní knihovny.

„Studenti a studentky vybírali celkem z pěti pracovišť. Budou mít možnost seznámit se na jednotlivých katedrách např. s využitím optické mikroskopie, se zjišťováním energetické hodnoty potravin a paliv nebo měřit povrchové napětí. Jiní se seznámí se syntézou speciálních anorganických skel a provedou experimenty např. ve vakuu. Na Katedře polygrafie a fotofyziky si vyzkouší tisk na archovém ofsetovém stroji a zkusí zhotovit poster. Poslední skupina se naučí měřit velikosti částic, odbourávat organické znečištění ve vzorku odpadní vody nebo monitorovat vybrané škodliviny v pracovním prostředí,“ odhaluje program pěti skupin budoucích jednodenních vysokoškoláků Ing. Iva Ulbrichová, CSc., organizátorka akce na fakultě.

„Studenti díky této akci získají jedinečnou příležitost poznat studium na fakultě na vlastní kůži, seznámit se s fakultním prostředím a vyzkoušet si práci v moderně vybavené laboratoři,“ doplňuje.

Program všech jednodenních studentů začne ve čtvrtek dopoledne v 9 hodin společnou přednáškou proděkana pro pedagogické záležitosti prof. Ing. Petra Kalendy, CSc. Po ní se studenti rozdělí do skupin dle zvolené katedry nebo ústavu a na nich stráví zbytek dne.

 DSC_0103.JPG

V pátek 14. června středoškolské studenty v návštěvě fakulty vystřídají jejich pedagogové, kteří si přijdou na své na odborném semináři. Pro pedagogy základních a středních škol je tu připravený další z řady oblíbených odborných seminářů, který uzavře letošní ročník.

Seminář obsahuje dvě přednášky. První zazní z úst prof. Ing. Miloše Sedláka, DrSc. z Ústavu organické chemie a technologie, který se zaměří na příběhy z naší laboratoře. Druhou přednášku přednese doc. Ing. Vítězslav Zima, CSc., ze Společné laboratoře chemie pevných látek Akademie věd ČR.

Triptych prof. Sedláka přiblíží posluchačům peripetie badatele prožité při odhalování tajemství tří výzkumných projektů aneb povídání o tom, jak se zdánlivě jednoduchý problém může zkomplikovat. Doc. Zima seznámí posluchače s historií jedné zajímavé skupiny materiálů a zároveň se svými mnohaletými zkušenostmi a úspěchy ve výzkumu v oblastech interkalačních sloučenin, polovodivých skel a termoelektrických materiálů,“ komentuje obsah semináře Ing. Patrik Pařík, Ph.D. z Ústavu organické chemie a technologie FChT.

Že chemie může být zábava i dobrodružství zjistí na patnáct pedagogů ze středních škol nejen z Pardubického kraje. Seminář se uskuteční v pátek 14. června v budově HB v posluchárně S20 Fakulty chemicko-technologické. Začíná v 10 hodin.

 DSC_0279.JPG

Zážitkovou populárně-naučnou akci „Staň se na jeden den studentem fakulty“ a Seminář pro pedagogy ZŠ a SŠ pořádá Univerzita Pardubice v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, dvouletého projektu, který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

Formou kontaktních populárně-naučných zážitkových akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit mladou generaci do poznávání světa a ukázat jí i veřejnosti zábavnou a zajímavou formou svět moderní vědy a výzkumu a rovněž pěstované disciplíny zejména odborných pracovišť sedmi svých fakult.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788

Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31