Modely vláčků aneb železnice na stole

26. září 2012

Modely vláčků aneb železnice na stole 27. září 2012 Exkurze pro studenty na dopravní fakultě Jana Pernera.  Na čtvrtek 27. září připravila Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice exkurzi do svého dopravního sálu a speciálních laboratoří. Žáci základních a středních škol z Pardubického kraje se tak seznámí především s řízením dopravy železničních vozidel a problematikou železničních dopravních cest.

Pod vedením lektorů z katedry technologie a řízení dopravy projdou studenti prostředí fakulty a těšit se mohou na připravené představení dopravního sálu kolejových vozidel. Zde na ně čeká zmenšený model železnice, který jim přiblíží reálný provoz na železničních tratích České republiky. Stovka studentů tak bude mít možnost seznámit se nejen s technologií železniční dopravy.

„Pro studenty jsme připravili prohlídku dopravního sálu. Naživo uvidí ukázku provozu modelového kolejiště, obsluhy a činnosti zabezpečovacích zařízení. Kromě toho si samotnou obsluhu kolejiště budou moci dokonce i vyzkoušet. Získají tak alespoň základní představu o tom, jak se reálně řídí doprava na železnici,“ říká Ing. Pavel Svoboda, který exkurzi na fakultě zorganizoval.
„Pak je zavedeme do dopravního minilabu, kde jim ukážeme speciální softwary, pomocí kterých se vytváří síťové grafy a nákresné jízdní řády,“ pokračuje organizátor exkurze.

Exkurze je určena především studentům středních škol, ale mohou ji navštívit i všichni další zájemci, které nepřestal fascinovat svět vláčků a kolejí. Dveře dopravního sálu se otevřou v 8 hodin a poslední návštěvníky přivítají v 16 hodin.

Exkurze na Dopravní fakultě Jana Pernera je pořádána v rámci projektu nesoucího název Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, dvouletého projektu, který Univerzita Pardubice realizuje od 1. června 2012 a který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

Formou kontaktních populárně-naučných zážitkových akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit mladou generaci do poznávání světa a ukázat jí i veřejnosti zábavnou a zajímavou formou svět moderní vědy a výzkumu a rovněž pěstované disciplíny zejména odborných pracovišť sedmi svých fakult.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

 

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30