Messel on Tour: Brněnský Palác šlechtičen ovládly fosílie

8. leden 2012

Messel_zkamenělina_zdroj MZM 6. leden 2012 - 7. duben 2012 Víte, kde se v Evropě nachází „paleontologické Pompeje?“ Kde se to svého času hemžilo prvními savci, ptáky, rybami či hady? Řeč je o německé lokalitě Messel, která se proslavila rozsáhlými objevy úžasně zachovaných fosilií. Moravské zemské muzeum nyní vystavuje 125 těch nejzajímavějších zkamenělin „prakoně“, „pranetopýra“ nebo třeba „pralemura“, které se na světlo světa dostaly poprvé po desítkách miliónů let. Přijďte se podívat, jaká fantastická fauna a flóra obývala Evropu miliony let před námi – naši předchůdci své příběhy doslova vepsali do kamene svými vlastními těly!

Zkamenělé světy

Právě v Messel, jež zapsána na prestižním seznamu UNESCO, se už od sedmdesátých let našlo na 45 druhů nejrůznějších savců, kteří obývali Zemi krátce poté, co z ní „byli odejiti“ její předchozí páni, tedy dinosauři. V messelských živičných jílovcích tak jako v obrázkových knihách můžeme číst příběhy prvních hlodavců, lemurů nebo mravenečníka…Co je na devadesáticentimetrové ještěrce ještě zajímavého, kromě její velikosti? A jak vlastně vypadá takový kostlín? Seznamete se s lokalitou, kde se našlo např. celé stádo sedmdesáti zkamenělých „prakoňů“ (druh Propalaeotherium), okouni, vodní želvy nebo primitivní tapír a také „Ida“, níže stojící primát rodu Darwinius.

Do Hessenska blízko, do Brna blíž

Hessenská lokalita Messel je od nás vzdálena co bychom dvěma či třemi kameny dohodili: Brno je ale ještě blíže, a proto bychom si úžasnou výstavu nazvanou: „Messel on Tour / Přírodní katastrofa po zániku dinosaurů“ neměli nechat ujít. Jistou zárukou kvality je jistě i to, že ji po celé Evropě zhlédlo již na půl milionu návštěvníků.

  • Co? Výstava "Messel on Tour / Přírodní katastrofa po zániku dinosaurů“
  • Kde? v Paláci šlechtičen Moravského zemského muzea
  • Kdy? Od 6. ledna do 7. dubna 2012

Pro bližší informace viz http://www.mzm.cz/palac-slechticen/messel/.

A pozor, výstavu si v originální on-line verzi můžete „projít“ i zde: http://messel.mzm.cz/.

Messel_zkamenělina II. Zdroj MZM

Fotografie: zkameněliny z lokality Messel. Zdroj: Moravské zemské muzeum

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30