Merkur aneb dírkatý zázrak

4. únor 2012

Merkur profilové foto 26. leden 2012 - 6. duben 2012 O tom, že Merkur není jen planeta či římský bůh, ale také legendární technická stavebnice, by vám mohli vyprávět hlavně vaši tátové a dědové. O tom, že kovové destičky plné dírek dokážou nadchnout i generaci Y, vám poví aktuální jihlavská výstava.

Technika nejen pro techniky

Ačkovli legendární kovová kovová skládačka plná šroubků, koleček, nýtků a děravých destiček byla neuvěřitelně populární už pro generace našich tátů a dědů, je zejvné, že technika sama nestárne a její principy také ne. Originální výstava v jihlavském Muzeu Vysočiny tak tuto klasickou československou stavebnici představuje jako perfektní technickou „hračku“ i pro jednadvacáté století.

Co je tu k vidění? Tak třeba desítky sestavených modelů, které vám dokážou, že z Merkuru se dá postavit prakticky úplně všechno, od modelu Eiffelovky přes jeřáb až třeba po kosmickou loď. Chybět nebudou ani funkční vláčky! Co by to ale bylo za výstavu o stavebnici, kdyby nebyla interaktivní: samozřejmostí jihlavského projektu je i herna, kde si každý z návštěvníků může vyzkoušet, jak zdatným konstruktérem či konstruktérkou by byl.

 Wichterleho tajná zbraň

Na výstavě například také zjistíte, že stavebnice, která je fenoménem již od dvacátých let minulého století, pomohla ke skutečným vědeckým objevům: není žádným tajemstvím, že právě s pomocí Merkuru sestavil Otto Wichterle první stroj na výrobu kontaktních čoček! Pokud vás zajímá historie kovových stavebnic, jste fanoušky do techniky, chcete se dozvědět více o elektronizovaných a robotizovaných modelech současného Merkuru, nebo si prostě jen rádi hrajte, skládáte a konstruujete, pak byste si „dírkatý zázrak“ rozhodně neměli nechat ujít.  

  1. Co? Interaktivní výstava „Merkur aneb dírkatý zázrak“
  2. Kde? V jihlavském Muzeu Vysočiny, Masarykovo nám. 57/58
  3. Kdy? Do 6. dubna 2012

Výstava představuje drobné i velkorozměrné modely ze soukromé sbírky pana Jiřího Mládka

 Merkur aneb dírkatý zázrak_Jihlava

Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31