Mendelovi k narozeninám

11. červenec 2012

Give peas a chance 20. červenec 2012, 15:00 - 18:00 Co byste popřáli k narozeninám Gregoru Johannu Mendelovi, zakladateli genetiky? Hodně štěstí? Hodně zdraví? Hodně hrachu? Ať by to bylo cokoliv, slavný přírodovědec by vás neslyšel: zemřel přece už před drahnými roky. Ovšem v Brně, kde prožil značnou část svého života, si řekli, že ani to není důvod nepřipomenout si 190. výročí jeho narození – a mají rozhodně pravdu! 

GenY ani čas neporazí :-)

Moravské zemské muzeum vás proto na dvacátý červencový den, na chlup přesně 190 let po genetikově narození, zve do Dietrichsteinského paláce na Zeleném trhu. Co vás zde čeká? Tak třeba komentované promítání filmu o Mendelových úspěších i kontroverzích. Věděli jste, že Mendel se kromě přírodovědy musel z pozice svých výzkumů genetiky zabývat třeba i matematikou, konkrétně statistikou? V rámci „oslav narozenin“ se dozvíte mnohá tajemství z Mendlova života (třeba i to, proč se uvádí dvě různá data jeho narození…) a vyslechnete si dobrodružný příběh bedny se starými papíry, která ve svých útrobách skrývala zapomenutý Mendelův rukopis až příliš dlouho…

Zahrajte si o hrášek!

Pokud toho o genetice a o Mendelovi samotném příliš nevíte, rozhodně nezoufejte – podstatu přírodovědcovy práce, základní zákonitosti křížení hrachů a hlavně smysl toho všeho vám organizátoři moc rádi vysvětlí – žádný učený přece z nebe nespadl! A až to vše budete vědět, můžete se zapojit do soutěže nazvané „O pytlík Mendelova hrášku.“  Výsledky zábavně-vědomostní soutěže se dozvíte o dva dny později na stránkách www.mendelianum.cz.

Mendel objevil základní zákony dědičnosti: a vy teď máte skvělou příležitost k tomu objevit jeho odkaz. Přesvědčte se o tom, že hrášek je zajímavý i jinde, než jen na talíři nebo v konzervě! :-)

  • Co? Mendelianum – Mendelovi k narozeninám
  • Kdy? 20. července 2012
  • Kde? Moravské zemské muzeum, přednáškový sál Dietrichsteinského paláce, Zelný trh 8, Brno

Zajímá vás toho o akci nebo o Mendelovi samotném více? Podívejte se na stránky Mendeliana nebo Moravského zemského muzea.

 592px_Mendel_seven_characters_cs.svg.png

Obrázek: sedm charakteristik hrachu pozorovaných Mendelem.  Zdroj: Image:Mendel_seven_characters.svg.

Profilový obrázek: Motiv popularizačního trička. Zdroj: http://www.mentalfloss.com/store/Gregor-Mendel-T-Shirt.Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30