Letní školy a denní kempy pro žáky základních a středních škol letos na Univerzitě Pardubice poprvé

13. srpen 2013

Letní školy a denní kempy pro žáky základních a středních škol letos na Univerzitě Pardubice 17. srpen 2013 - 23. srpen 2013 V týdnu od 17. srpna připravila Univerzita Pardubice pro žáky a studenty základních a středních škol hned tři letní školy a denní kempy najednou. Na jejich účastníky čeká zajímavý odborný program na všech sedmi fakultách univerzity a zábavu si užijí i na univerzitních sportovištích. Poprvé si tak děti a mládež vyzkouší život vysokoškoláka na celý jeden týden. 

Univerzitní laboratoře a učebny nebudou zet prázdnotou ani o prázdninách. Univerzita Pardubice v nich totiž přivítá „nové studenty“, i když jen na jeden týden a na zkoušku. Téměř padesátka žáků a studentů tak okusí atmosféru laboratoří, poslucháren nebo dopravního sálu, vyzkouší si práci vědců a odborníků, seznámí se s celou řadou zajímavých úloh a pokusů z mnoha oborů.

„Studenti stráví na každé fakultě jeden den. Budou řešit např. záhady v mikrobiologické laboratoři, absolvují praktika dopravního stavitelství nebo přednášky o financích, vyzkouší si naprogramovat dálkové ovládání robotů a využití termokamery. Naučí se, jak poskytnout první pomoc a resuscitovat. Poodkryjí základy kritického myšlení, tvůrčího psaní nebo vystupování na veřejnosti. A to vše s indexem univerzitní letní školy v ruce,“ popisuje týdenní program letních škol jejich koordinátorka Ing. arch. Iva Svobodová.

„Ve čtvrtek čeká účastníky návštěva ateliérů Fakulty restaurování v Litomyšli, kde si vyzkouší řadu praktických cvičení z restaurování a konzervace kamene a papíru,“ pokračuje Ing. arch. Iva Svobodová a dodává: „Zábavu si během týdne užijí každý den také při sportovních a soutěžních aktivitách a hrách, například s GPS a orientací v terénu. A aby byl život vysokoškoláka kompletní, každý účastník obdrží svůj vlastní index, stravovat se budou ve vysokoškolské menze a ti starší nocovat na kolejích.“

Pro žáky základních škol je program připraven každý den od 8 do 17 hodin, a to formou denních kempů. Středoškoláci zahájí svůj celotýdenní pobyt na univerzitě již v sobotu 17. srpna. Letní školy vyvrcholí v pátek 23. srpna, kdy jejich účastníci obdrží diplomy za jejich úspěšné absolvování.

FChT_L___1.jpg

Kromě dvou univerzitních letních škol navíc ještě Dopravní fakulta Jana Pernera připravila od pondělí 19. srpna pětidenní, speciálně zaměřenou letní školu technologie a řízení dopravy. Patnáctka středoškoláků absolvuje pestrý teoretický i praktický program přímo v areálu pardubické dopravní fakulty. Lektoři z katedry technologie a řízení dopravy, ale i externí přednášející pro ně připravili týden plný zajímavostí ze světa železniční dopravy.

„V našem dopravním sále se seznámí s obsluhou zabezpečovacích a sdělovacích zařízení typických pro železniční síť SŽDC a vyzkouší si samostatně řídit provoz kolejiště podle připraveného jízdního řádu. V dopravním minilabu si pak nasimulují železniční provoz a ověří stabilitu jízdního řádu v programu OpenTrack. Kromě toho se frekventanti seznámí s legislativním rámcem provozování dráhy a drážní dopravy v České republice i v souvislostech s legislativou Evropské unie a s předpisy, podle nichž se železniční doprava řídí a organizuje,“ popisuje program odborné letní školy technologie a řízení dopravy její hlavní organizátor Bc. Tomáš Hodr z Katedry technologie a řízení dopravy Dopravní fakulty Jana Pernera.

DFJP_LŠ_2_1.jpg

„Jako odpočinkové aktivity jsme pro studenty naplánovali exkurze do expozice sdělovací a zabezpečovací techniky v Hradci Králové nebo prohlídku železničního muzea v Rosicích nad Labem,“ uzavírá nabídku dopravní letní školy Bc. Tomáš Hodr.

Letní škole technologie a řízení dopravy bude v sobotu 17. srpna předcházet DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DOPRAVNÍHO SÁLU Dopravní fakulty Jana Pernera ve Studentské ulici v univerzitním kampusu v Polabinách, který pořádá katedra technologie a řízení dopravy od 9 do 17 hodin.

„Všichni zájemci budou mít možnost vidět v provozu výukové kolejiště ve velikosti H0 a budou si moci prohlédnout a také vyzkoušet obsluhu různých typů sdělovacích a zabezpečovacích zařízení, která však místo reálných vlaků zabezpečují provoz modelové železnice,“ zve na prohlídku dopravního sálu Bc. Tomáš Hodr.

Den otevřených dveří, pořádaný u příležitosti 20. výročí založení Dopravní fakulty Jana Pernera, doprovodí tentýž den malé setkání zahradních a modelových železnic, které pořádá Pardubický spolek historie železniční dopravy u železničního muzea na nádraží Pardubice-Rosice nad Labem od 10 hodin. Účastníky tam přepraví historický autobus.

„Pro návštěvníky jsme připravili malé překvapení v podobě historického autobusu značky Škoda 706 RTO, který bude mezi dopravní fakultou ve Studentské ulici v Polabinách a nádražím Pardubice-Rosice nad Labem jezdit jednou za hodinu a účastníky dne otevřených dveří mezi oběma místy přepraví,“ doplňuje za organizátory Bc. Tomáš Hodr.


Letní školy pro žáky ZŠ a SŠ spolu s exkurzí do dopravního sálu pořádá Univerzita Pardubice v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu. Letní školy pořádá univerzita poprvé jako pilotní program.

Formou kontaktních populárně-naučných zážitkových akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit mladou generaci do poznávání světa a ukázat jí i veřejnosti zábavnou a zajímavou formou svět moderní vědy a výzkumu a rovněž pěstované disciplíny zejména odborných pracovišť sedmi svých fakult.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30