LEGO aneb technika v plastu

19. únor 2012

NASA a LEGO 15. únor 2012 - 25. květen 2012 Určitě je znáte: barevné plastové kostičky, ze kterých jste v dětství stavěli hrady, lodě, nebo třeba věže. Dnes na jejich základě můžete hrát počítačové hry, stavět roboty nebo se třeba učit o gravitaci ve vesmíru: to přesně je LEGO, legendární dánská stavebnice, jejíž součástky se jistě najdou na policích i pod postelemi mnoha z nás.

LEGO v mobilu

O tom, že LEGO rozhodně není jen pro děti, vypráví svým návštěvníkům aktuální výstava Vlastivědného muzea Jesenicka. Vždyť z původně dřevěných kostiček, které měly rozvíjet hravost a tvořivost malých Dánů, se stala moderní stavebnice, z níž můžete zkonstruovat třeba funkční roboty! Věděli jste, že společnost LEGO úspěšně pronikla i do světa počítačů a počítačových her? A co teprve fenomén „Legolandů“, zábavních parků, kde se rozhodně nemusíte jen dívat na statické hromady poskládaných kostiček, ale můžete objevit nekonečné možnosti interaktivních modelů nejrůznějších strojů!

Legonauti dobývají vesmír

Dánský tesař Ole Kirk Christiansen, který na začátku třicátých let dvacátého století pečlivě vyřezával ze dřeva první kostičky a minipostavičky, by se dnes asi divil: jeho stavebnice nejen že obletěla svět, ale zamířila až do vesmíru! Vždyť v rámci posledního letu raketoplánu Endeavour se tahle jeho stavebnice dostala až na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kde astronauti staví různé modely a sledují, jak reagují na mikrogravitaci.

Podívat se na to, jak vypadá spolupráce NASA a LEGA můžete ZDE. A kdo že je to ten Legonaut? No přece astronaut z Lega!

Plastový Harry

Filmoví fanoušci dobře ví, že stavebnice doplňuje fenomén moderních filmů, po kterých sáhne téměř každý z generace Y: ať už máte rádi Harryho Pottera, Avatar, Batmana nebo třeba Hvězdné války, můžete se vsadit, že jejich hrdinové budou mít i své plastové kolegy.

Pokud se chcete dozvědět o téměř neomezených možnostech plastové stavebnice více, nebo vás zajímá, jakých úspěchů dosáhli jeseničtí gymnazisté na soutěži First Lego League, pak byste si tuhle interaktivní výstavu rozhodně neměli nechat ujít.

  • Co? Interaktivní výstava: „LEGO“
  • Kde? Vlastivědné muzeum Jesenicka, Zámecké náměstí 1, 790 01 Jeseník
  • Kdy? 14. února – 25. května 2012

  Santoshi_Fukurawa.jpg

Foto: Japonský astronaut Satoši Fukurawa na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde testuje možnosti a vlastnosti plastových kostiček. Autor: NASA. Zdroj: http://legospace.com.

Profilové foto: NASA využívá LEGO nejen k technickým pokusům, ale i k názornému představní svých aktivit směrem k dětem a veřejnosti. Autor: NASA. Zdroj: http://legospace.com.

Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30