Koukněte, jak se dělá sklo

9. srpen 2012

Sklenena_lebka_DT_GLASS.jpg Člověk by očekával, že v Železném Brodě bude hrát prim zpracování železa – a vida, tohle severočeské město proslulo mnohem křehčími výrobky! Pokud vás sklo nezajímá jen ze svého estetického hlediska, ale rádi byste pronikli i do technologických tajů jeho výroby, pak by vás mohly zajímat exkurze zdarma nabízené sklářskou firmou DT Glass. 

Tuhle exkurzi nezasklete…

Skleněné ozdoby, nádobky, sklenky, olejové lampy, vázy, svícny, předměty z pískovaného skla, sklo do laboratoře i lustry – jak to vypadá, si asi umíme představit, ale jak to všechno vzniká? Pokud chcete poznat, co vše je zapotřebí k tomu, aby se sklo stalo sklem, tak je nejlepší je vyrazit přímo tam, kde vzniká – a zeptat se odborníků. Můžete se vydat třeba na Liberecko, což je region, který má ke sklářských technologiím tradičně docela blízko. Jedním z dědiců zdejší sklářské tradice je firma DT Glass, která svým zákazníkům/návštěvníkům nabízí zajímavý program: její zaměstnanci vám na požádání zdarma předvedou výrobu foukaného skla na sklářském kahanu.

Z Egypta do Železného Brodu

Odhalte tajemství skla, které lidstvo vyrábí už nějakých pět tisíc let! První sklo (šlo vlastně "jen" o fajáns, tedy glazuru na keramiku) se objevilo už ve starém Egyptě - poznejte techniky a technologie jeho moderní výroby, zjistěte, co měli a mají společného staroegyptští a železnobrodští skláři! Na nejrůznější vázičky, misky či šperky se už budete dívat zaručeně jinak :-)

Pokud vás sklářské technologie zajímají a rádi byste se dozvěděli, co všechno musí takový sklář umět, nic nezkazíte, pokud se do Železného Brodu vypravíte: je ale vhodné firmu předem kontaktovat, aby se na vás mohli připravit a zajistit pro exkurzi optimální podmínky: návštěvu si totiž můžete rozšířit a seznámit se i s celou řadou dalších sklářských technik! DG Glass navíc slibuje, že v rámci návštěvy vám doporučí, co je ještě na Železnorudsku k vidění, ať už vás zajímá příroda, technika, nebo historické památky.

  • Co? Exkurze do výroby foukaného skla
  • Kdy? Od pondělí do pátku od 10:00 do 16:30 – pokud máte zájem o rozšířenou exkurzi do výroby, tak se raději objednejte předem na adrese: info@dtglass_cz, 483 389 819.
  • Kde? DT GLASS s.r.o., Masarykova č. p. 4, 468 22 Železný Brod

Podrobnější informace najdete zejména stránkách firmy DT GLASS s.r.o.

Foukane_sklo.jpg

Ilustrační foto: výroba foukaného skla. Zdroj: www.kudyznudy.cz.

Profilové foto: skleněná lebka ze sortimentu DT GLASS. Zdroj: www.dtglass.cz.

Kalendář akcí

<< červenec 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31