Jsou kameny krásné?

24. květen 2012

02.dokonale_zaobleny_souvek__jpg.jpg 17. květen 2012 - 30. červenec 2012 Jak vyfotit kámen tak, aby vypadal krásně a zajímavě? Snadno, protože krásný a zajímavý je! :-)  Svět geologie často nevnímáme a myslíme si, že krásnou zrovna neoplývá. Ale o tom, že je to právě naopak, chce teď každého přesvědčit šumperská výstava nazvaná „Kamenná krása“. Pojďte se sami podívat na horniny a minerály překvapivých barev a tvarů ;-) 

Odkaz padlého geologa

Už jste slyšeli o dr. Richardu Schubertovi? Ještě ne? Tak vězte, že to byl hodně zajímavý pán: geolog a paleontolog z Mohelnice (Šumpersko), který během svého krátkého života uveřejnil asi stovku odborných prací a za svůj hlavní životní úkol si vytkl zmapovat geologii daleké Dalmácie, tedy historického území, které je dnes rozdělené mezi Chorvatsko a Černou Horu. Naděje slavného přírodovědce bohužel zničila první světová válka - ve svých devětatřiceti letech padl v bitvě u soutoku Visly a Dunajce – ale s jeho odkazem se na Šumpersku můžete setkat dodnes.

Nepřehlédnutelné přehlížený svět

Právě o něm – ale zdaleka nejen o něm – vám chce vyprávět aktuální výstava, kterou v létě najdete v Hollarově galerii v Šumperku. Kromě Schubertovy práce se zde setkáte zejména s fotografiemi jednotlivých hornin a minerálů, které překračují hranice regionu. Výstava také klade důraz na interaktivitu: na speciálních panelech si můžete sami vyplnit nejrůznější geologické a historické kvízy a ověřit si, jestli víte vše, co by měl takový středoškolák o problematice geologie znát ;-)

Co je to souvek?

Pokud jste ze Šumperska nebo budete mít o prázdninách cestu kolem, tak si zdejší Vlastivědné muzeum určitě zařaďte na program. Kromě barev hýřícími fotkami geologických útvarů v Šumperku najdete i trvalou geologickou sbírku, která komplexně dokumentuje mineralogii, petrografii, paleontologii či dynamickou geologii. Najdete zde i sbírku ledovcových souvků, tedy kamenů, které byly od svého původního výskytu často i tisíc kilometrů sunuty ledovci (jedná se vlastně o menší „brášky“ známých bludných balvanů). No, a pokud si budete chtít své poznávání Šumperska trochu oživit a pospíšíte si, tak v nedalekém Zábřehu ještě stihnete i hodně zajímavou výstavu Svět hmyzu, která vám představí jednu z nejrozmanitějších stránek historie.

  • Co? Výstava „Kamenná krása aneb Geologie v hledáčku fotografů"
  • Kde? V Hollarově galerii Muzea v Šumperku, Hlavní třída 22, 787 31 Šumperk
  • Kdy? Od 17. května do 30. července 2012

Chcete vědět víc? Žádný problém, podívejte se přímo na stránky Vlstivědného muzea v Šumperku.

plakat_kamen.jpg

Profilové ilustrační foto: dokonale oblý souvek. Zdroj: http://souvky.wz.cz/tvary.html.Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30