Je pták roku hluchý?

12. říjen 2012

Tetrao_urogallus_Richard_Bartz.jpg 7. září 2012 - 4. listopad 2012 Vypadá tak trochu jako slepice, která přežila ropnou katastrofu. Zrovna moc toho nenalétá, a když, tak si vede docela těžkopádně a nadělá při tom hodně kraválu. Patří mezi hrabavce a sem tam kromě listů, bobulí a mravenčích larev spolkne i drobný kamínek, aby do sebe dostal trochu vápníku. A měli bychom si ho zatraceně dobře všímat, protože za uplynulé století se nám ho povedlo prakticky zdecimovat. Víte, o kom je řeč? Správně, o tetřevu hlušci, ptákovi roku 2012, kterému v Šumperku uspořádali samostatnou podzimní výstavu. 

Z tetřeva si střílejte, na něj ne…

Takový tetřev to v životě nemá jednoduché: ačkoliv se po evropských smíšených či jehličnatých lesích nebo i rašeliništích pohybuje už nějaké čtyři miliony let, v současnosti mu zde pšenka (nebo spíš bobule bukvice, kterým dává přednost) moc nekvete. Tenhle zajímavý pták z kmene strunatců totiž patří ke kriticky ohroženým druhům a není to jen díky kunám a liškám, které si na něj dělají zálusk, nebo zásluhou vran a strak, které mu z hnízd kradou vejce…

Dalo by se říct, že krásy moc nepobral, nicméně třeba pro fotografy je velmi vděčným tématem, protože když už ho ve volné přírodě uvidíte, působí tu velmi dominantně. Jisté je, že sebevědomí mu nechybí: tak třeba při tokání se chová stejně jako páv, tedy pokouší se oslnit samičku svým (na rozdíl od páva vpravdě nezdobným) ocasem. Před nějakými devadesáti lety se na českém území ročně zastřelilo zhruba 1000 tetřevů. Dneska už by to nešlo, a to nejen kvůli lásce k přírodě: v celé republice byste totiž zřejmě nenapočítali víc než 300 jedinců a ti se z celého území navíc prakticky „smrskli“ jen do oblasti Šumavy.

Jesenický návrat?

Není proto divu, že právě tetřev hlušec byl vyhlášen ptákem roku 2012. A právě v závěru roku si jej všimlo i Vlastivědné muzeum v Šumperku, které se rozhodlo věnovat mu velkorysý prostor: výstavu o tetřevu hlušci, která nemá žádná hluchá místa, ale je plná informací o tomhle zajímavém kurovi, najdete v Hollarově galerii až do 4. listopadu. Kromě reálií ze života a zvláštností ptáka roku se tu dozvíte třeba i to, jak to dopadlo, když byli tetřevi vypouštěni v oblasti Králického Sněžníku a v Hrubém Jeseníku ve snaze vrátit je do tohohle krásného koutu české přírody.

Výstava sice nepatří mezi ty nejinteraktivnější, na které jsme vás kdy zvali: dává vám ale jedinečnou příležitost seznámit se kriticky ohroženým druhem, a to přímo v místech, kde již vyhynul: vždyť právě v Jeseníkách už ve volné přírodě nežije ani jeden jediný… Pokud se po tomto koutu naší republiky budete pohybovat, pak si seznámení s tímhle ptačím symbolem české přírody nenechte ujít ;-)

  • Co? Výstava „Tetřev hlušec ptákem roku 2012“
  • Kdy? Od 7. září do 4. listopadu 2012
  • Kde? Ve Vlastivědném muzeu v Šumperku (Hollarova galerie), Hlavní třída 342/22, 787 31 Šumperk

Pokud chcete o výstavě a nabídce vlastivědného muzea vědět více, než se tam vypravíte „stopovat“ hlušce, podívejte se na www.muzeum-sumperk.cz. A kdybyste toho o tetřevech chtěli vědět ještě víc, doporučujeme vám brožuru, kterou – stejně jako výstavu samotou – připravila Česká společnost ornitologická se svými partnery. Stáhnout si ji můžete ZDE.

 Tetřev hlušec v toku

Foto: Tetřev hlušec v toku. Autor: M. Ballo. Zdroj: www.muzeum-sumperk.cz.

Profilové foto: Tetřev hlušec. Autor: Richard Bartz, Munich aka Makro Freak.

Kalendář akcí

<< červenec 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31