Je plesnivý netopýr mrtvý netopýr?

13. únor 2012

I_hate_my_job.jpg 21. únor 2012, 18:00 - 19:30 Hvězdárna a planetárium v Brně si v rámci pravidelných úterních přednášek připravila skutečně originální povídání o netopýrech s bílými nosy. Pokud vás zajímá biologie a není vám lhostejný osud fauny sužované nezvyklou nemocí, nebo si prostě jen chcete pohladit netopýra, čeká vás na Kraví Hoře velice zajímavá přírodovědná přednáška.

Zplesnivět může svačina v tašce, zeď v domě, nebo třeba starý sýr v ledničce. Ale netopýr? Pro ty z vás, které fascinuje biologie a není vám proti srsti zaobírat se Batmanovými oblíbenými zvířátky, je určena přednáška Natálie Martínkové z Ústavu biologie obratlovců.

Syndrom bílých nosů

Dozvíte se nejen to, že netopýr zplesnivět opravdu může, ale hlavně proč: na vině je takzvaný „syndrom bílého nosu“. Ne, nos nemají netopýři bílý ani od sněhu, ani od mléka, do kterého by snad strkali svoje nenechavé čumáčky. Plísňové onemocnění kůže, kterým trpí netopýři během zimního spánku, se poprvé objevilo v roce 2006 v jeskyni kousek od severoamerického města Albany (stát New York) a od té doby se rozšířilo po USA a Kanadě epidemiologickou rychlostí a zaznamenáno bylo už i v Evropě, včetně České republiky.

Přijďte na kloub záhadě, proč „bílé nosy“ decimují severoamerické netopýry, ale těm evropským zase tak moc nevadí. Mohou snad naši netopýři těm americkým nějak pomoci? A jaká další tajemství ještě skrývají tihle echolokátorem se řídící noční letouni?  

Zkuste si práci přírodovědce!

Originální přednáška výrazné české odbornice na netopýry pro vás navíc má přichystánu jednu zkušenost, kterou jste určitě ještě neudělali: můžete se na chvíli stát „netopýrology“ a vyzkoušet si najít plíseň přímo na netopýrovi. Pomocí lepicí pásky a sklíčka si tak můžete na vlastní kůži zkusit, jestli máte předpoklady proto stát se novým kamarádem netopýrů :-)

  • Co? Interaktivní přednáška „Je plesnivý netopýr mrtvý netopýr?“
  • Kde? Na Hvězdárně a planetáriu Brno, Kraví hora 2, 616 00 Brno
  • Kdy? 21. února od 18:00

 Malý netopýr s bílým nosem

Profilové foto: Motiv popularizačního trička. Zdroj: http://www.slashfilm.com/cool-stuff-i-hate-my-job-bat-signal-t-shirt/.

Foto: Netopýr se syndromem bílého nosu. Zdroj: United States Fish and Wildlife Service.

Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31