Jak se lovilo na Karlovarsku?

10. říjen 2012

preview_2115_lov_jelenu_z_knihy_gastona_phoebuse_knih 10. říjen 2012 - 21. prosinec 2012 Karlovarské muzeum si na poslední čtvrtinu roku připravilo výstavu, jejímž smyslem je přiblížit nám technologický vývoj toho, jak se lovilo a loví: můžete se tak seznámit s technickým vývojem zbraní od mamutů až po jeleny, se zpracováním lovecké výstroje i s náboženským a světským významem lovu obecně. Pokud vám to přijde trochu drsné, neděste se: i tuhle stránku lidského vztahu s přírodou je totiž užitečné poznat… 

Od mamutů po jeleny…

Co vlastně na výstavě uvidíte? Protože téma lovu je široké a časový úsek, kterému se věnuje, také, čekejte i velice rozmanité exponáty. Najdete tu totiž prakticky vše od mamutího klu přes repliku středověkého loveckého oděvu až po novověké palné zbraně. Podívejte se, s čím naši předci chodili třeba do lesa na medvěda, jak naháněli po lese lišky a v jakých podmínkách číhali na jeleny… A pokud byste se chtěli dostat ještě hlouběji do historie, tak nebude problém zjistit, co a jak se na Karlovarsku lovilo v době bronzové – výstava totiž skutečně probírá téměř vše od pěstního klínu k ručnici. Tak se ostatně jmenuje i přednáška historika Lukáše Svobody, kterou si můžete v rámci expozice vyslechnout 7. listopadu.

Lov bez hranic

Na výstavě se toho dozvíte dost i třeba i o geografických souvislostech: zasazuje totiž tradici lovu do konkrétního prostoru, věnuje se česko-saskému pohraničí a jde opravdu hodně do minulosti. Proto – jak hrdě tvrdí její autoři – je vlastně jedinečná. I když o tom, jestli je lov uměním, by se dalo úspěšně pochybovat, jedno nepopřeme: lov provází interakci člověka s přírodou od počátku věků a je rozhodně zajímavé podívat se, jak se člověk v metodách lovu zdokonalovat, a to nejen technicky. Jaké zbraně využíval, jaká zvířata lovil, jak je lapal a jaký vztah měl ke své výstroji, to vše se můžete v Karlových Varech dozvědět až do vánočních svátků.

Mimochodem, za vstup na výstavu, která je trojjazyčná, zaplatíte – pokud jste studentem – jen 15 korun. A to už se vyplatí udělat si výlet do lovecké minulosti západních Čech a východního Německa, co myslíte? :-)

  • Co? Výstava „Umění lovu. Od obživy ke kratochvíli“
  • Kdy? Od 10. října do 21. prosince 2012
  • Kde? V Muzeu Karlovy Vary, Nová louka 23Karlovy Vary

Chcete vědět víc? Není problém, podívejte se na stránky karlovarského muzea :-)

 preview_2112_003_lov_neandertalcu_na_mamuta_autor_michal_bednar.jpg

Obrázek: Lov neandrtálců na mamuta. Autor: Michal Bednář. Zdroj: http://kvmuz.cz.

Profilový obrázek: Lov jelenů z knihy Gastona Phoebuse. Zdroj: http://kvmuz.cz.Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30