Jak komunikovat astronomii a přírodní vědy

28. říjen 2012

Jak komunikovat astronomii a přírodní vědy 7. listopad 2012, 15:30 - 16:15 Astronomie a astrofyzika jsou vědní obory, které mají zřejmě nejpropracovanější systém propagace a popularizace. Na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě se snažíme rozvíjet zkušenosti získané z třicetileté existence této instituce, ale také spolupracovat s podobnými vzdělávacími institucemi v ČR i ve světě.

<< Návrat na kompletní program Závěrečné konference IPn PTPO 

Vzhledem k tomu, že současné problémy astronomie a astrofyziky často souvisejí s přírodovědnými obory jako jsou geologie, geografie, biologie a chemie, není těžké nacházet společná témata, která vedou k zajímavým vazbám a mezipředmětovým vztahům. Cílem příspěvku je představit provázanost realizovaných projektů, vývoj uskutečňovaných aktivit, způsob jejich propagace a komunikace směrem k cílovým skupinám, kterými jsou zejména školní mládež, pedagogové a široká veřejnost.

Hlásit na konferenci se můžete zde.

Mgr. Ivana Češková

ivana.ceskova@vsb_cz

Vystudovala  učitelství matematiky a zeměpisu na Přírodovědecké fakultě UP Olomouc (Mgr.) a marketingovou a sociální komunikaci na fakultě Multimediálních komunikací UTB ve Zlíně (Bc.).

Na Hvězdárně a planetáriu J. Palisy VŠB – Technické univerzity v Ostravě nyní působí pátým rokem. Ve spolupráci s kolegy  se věnovala organizování aktivit i jejich propagaci,  nyní má na starosti především realizované projekty. Ráda vymýšlí a uskutečňuje nové věci.

PaedDr. Ivana Marková, Ph.D.

Vystudovala učitelství fyziky a chemie na Pedagogické fakultě v Ostravě a Pomaturitní studium astronomie ve Valašském Meziříčí. Později získala titul Ph.D. z oboru didaktika fyziky. Od roku 1985 pracuje na Hvězdárně a planetáriu VŠB-TU v Ostravě, věnuje se popularizaci a výuce astronomie. Zaměřuje se především na tvorbu audiovizuálních pořadů s přírodovědnou tématikou, které jsou  realizované  v sále planetária pod umělou hvězdnou oblohou, dále na popularizační přednášky z astronomie a pozorování astronomických úkazů. V každé činnosti se snaží brát ohled na to, komu je výsledek určen: zda žákům a studentům v rámci výuky, nebo široké veřejnosti, která se chce vzdělávat nebo jen příjemně strávit volný čas s astronomií.

<< Návrat na kompletní program Závěrečné konference IPn PTPO 

Kalendář akcí

<< červenec 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31