Fyzikální programy na středních školách, fyzikální praktika na půdě PřF MU

26. říjen 2012

 Ústav fyzikální elektroniky  PřF MU nabízí středním školám v celé České republice fyzikální přednášky o moderních a atraktivních tématech s řadou demonstračních experimentů.

Konkrétně jde o dvě fyzikální představení, Pozoruhodný křemík a Mrazivý dusík, která realizují zaměstnanci PřF a studenti fyzikálních oborů fakulty, a to přímo na střední škole, vždy v rámci jedné vyučovací hodiny. Programy nekladou na školu žádné mimořádné prostorové ani časové nároky. Nemají žádné speciální nároky na technické vybavení místnosti a mohou být realizovány v běžné školní učebně.

Pozoruhodný křemík a Mrazivý dusík

Křemík patří k technicky nejdůležitějším prvkům, bez něhož by současný elektronický svět neexistoval. Fyzikální představení seznámí s výrobou a využitím křemíku v polovodičovém průmyslu. Předvedeme si řadu technologických vzorků – křemenný písek, polykrystalický křemík, křemenný kelímek pro tavbu, křemíkový ingot a desku. Pozoruhodné vlastnosti křemíku budou demonstrovány na velmi neobvyklých a původních experimentech.

Představení jo dusíku je e sestavené z experimentů s tekutým dusíkem, demonstrujících závislosti fyzikálních parametrů vybraných systémů na teplotě, včetně tzv. vysokoteplotní supravodivosti. Doprovodný komentář má větší fyzikální hloubku, než je běžné při podobných vystoupeních. Termín lze domluvit dle požadavků školy, předběžné objednávky posílejte na adresu  zboch@physics_muni_cz

Navštivte se svou třídou fyzikální praktika na PřF MU!

Na půdě PřF MU je připraveno fyzikální praktikum vybavené nejméně 10 úlohami z různých oblastí fyziky. Praktikum budou navštěvovat studenti středních škol v doprovodu svého učitele fyziky. Jako asistenti budou současně v praktiku působit studenti fyzikálních oborů na PřF MU, zejména studenti učitelství fyziky pro střední školy.

Paní učitelky, páni učitelé, zajímá Vás, ke a jak svou třídu na praktikum přihlásit a vybrat si i konkrétní čas? Návod najdete zde.

Fyzikální představení a praktika jsou realizována v rámci veřejné zakázky Pilotní ověření systému popularizace technických a přírodovědných oborů vytvářením vazeb vysokých škol na školy nižších stupňů, která je součástí IPN Podpora technických a přírodovědných oborů (PTPO), reg. č. CZ.1.07/4.2.00/06.005 . Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Kalendář akcí

<< červenec 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31