Dvoudenní workshop pro žáky středních škol o konstrukčních materiálech

3. prosinec 2012

Dvoudenní workshop pro žáky středních škol o konstrukčních materiálech 3. prosinec 2012 - 4. prosinec 2012 Na začátek prvního prosincového týdne si Dopravní fakulta Jana Pernera připravila pro studenty středních odborných škol zaměřených na technické obory dvoudenní WORKSHOP. Seznámí je v něm s nejrůznějšími konstrukčními materiály a provede je po svých odborných laboratořích.

Workshop se koná v pondělí 3. a v úterý 4. 12. v laboratořích a posluchárnách Dopravní fakulty Jana Pernera ve Studentské ulici.

Během WORKSHOPU se stovka středoškoláků seznámí se základními vlastnostmi materiálů, poznají např. rozdíly v mechanických vlastnostech v závislosti právě na struktuře a zjistí, co znamená únava kovových materiálů a jaká je jejich životnost.

V praktické části si pak sami vyzkouší, co je mez pevnosti a mez kluzu, jak se připravuje metalografický vzorek a jak se pracuje s optickým mikroskopem, díky kterému budou moci pozorovat např. mikrostruktury skutečného japonského meče.

„Hlavním tématem workshopu je ukázat studentům souvislost mezi strukturou materiálu a jeho užitnými vlastnostmi. Pozornost zaměříme také na možnosti změn mechanických vlastností v důsledku změny mikrostruktury materiálu. V teoretické a praktické části si také ukážeme možnosti konstrukčního lepení kovových materiálů,“ popisuje náplň workshopu jeden z organizátorů doc. Ing. Pavel Švanda, Ph.D. z Katedry mechaniky, materiálů a částí strojů dopravní fakulty.

„Kromě jiného se zaměříme na moderní trendy v lepení ve strojírenské konstrukční praxi. Přednášku a praktické ukázky povedou odborníci z firmy SIKA, předního světového výrobce lepidel pro konstrukční praxi,“ dodává doc. Ing. Švanda, Ph.D.

Workshop je otevřen nejen zájemcům o svět konstrukčních materiálů, ale všem, kteří se chtějí dozvědět něco nového a rozšířit tak obzor svého vědění.

 

Workshop pro studenty středních škol je součástí aktivit projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, dvouletého projektu, který Univerzita Pardubice realizuje od června 2012 a který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

Formou kontaktních akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit studenty do poznávání světa moderní vědy a výzkumu a pěstovaných disciplín odborných pracovišť svých sedmi fakult.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

 

 

kontakt:

Ing. Zdenka Černá

referent propagace a publicity projektů

koordinátor

IPN Podpora technických a přírodovědných oborů

Regionální koordinátor pro Pardubický kraj

e-mail ptpo@upce_cz

telefon 466 036 788

Kalendář akcí

<< červenec 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31