Dopravní fakulta Jana Pernera vyjíždí s mobilní metalografickou laboratoří na odborné střední školy

21. březen 2014

Dopravní fakulta Jana Pernera vyjíždí s mobilní metalografickou laboratoří na odborné střední školy 21. březen 2014 - 25. duben 2014 Pracovníci Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice uskuteční během března až května se svojí mobilní metalografickou laboratoří dva typy výjezdů.  Nejprve v březnu a dubnu navštíví několik středních škol, aby tamním studentům přiblížili možnosti moderní metalografie, v květnu pak přivezou mobilní laboratoř na odborné akce zaměřené na kovařinu a strojařinu. 

V rozmezí 21. března až 25. dubna navštíví pracovníci dopravní fakulty s mobilní metalografickou laboratoří šest technických středních škol v Pardubickém kraji, na kterých budou jejich studenty seznamovat s možnostmi moderní metalografie. 

„V úvodní části vysvětlíme studentům základy metalografie a provedeme srovnání optické a elektronové mikroskopie. S pomocí reálných metalografických vzorků jim předvedeme základní mikrostruktury konstrukčních materiálů, jako jsou oceli, mosaz, bronz, titanové nebo hliníkové slitiny a další. Mikrostruktury zobrazíme nejprve pomocí projekční techniky a všem studentům ukážeme charakteristické rysy a případné pozoruhodnosti na pozorovaných vzorcích. Na závěr dáme vzorky studentům k dispozici, aby si je mohli samostatně prohlédnout,“ přiblížil program Ing. Pavel Svoboda z Dopravní fakulty Jana Pernera.

V druhé části prezentace bude předvedena další problematika studovaná na dopravní fakultě - stabilita skořepinových konstrukcí a možnosti modelování a výpočtu pevnosti pomocí metody konečných prvků.

Mobilní laboratoř přiveze dopravní fakulta také na odborné akce zaměřené na kovařinu a strojařinu - Výstavu nožů v Brně a 9. ročník nožířského workshopu Knifeshow Jeseník. Na těchto akcích budou veřejnosti k dispozici mikroskopy s výstupem živého obrazu na monitor a metalografické vzorky. Zájemci si pak budou moci prohlédnout různé mikrostruktury strojařsky zajímavých materiálů.

„V rámci workshopu Knifeshow bude k dispozici i metalografická bruska, takže si zájemci budou moci připravit vlastní metalografický vzorek a následně s tutory prodiskutovat aktuálně pozorované struktury,“ doplnil Ing. Svoboda.

Během obou akcí budou podávány informace o možnostech studia na Dopravní fakulty Jana Pernera a zodpovězeny dotazy nejen z oblasti studia.

Výjezdy mobilní laboratoře jsou součástí aktivit projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30