Dopravní fakulta Jana Pernera seznámí středoškoláky s konstrukčními materiály

28. leden 2014

Dopravní fakulta Jana Pernera seznámí středoškoláky s konstrukčními materiály 28. leden 2014 - 29. leden 2014 Pro studenty středních odborných škol zaměřených na technické obory připravila Dopravní fakulta Jana Pernera speciální dvoudenní WORKSHOP. V něm středoškolákům přiblíží nejrůznější konstrukční materiály a současně je provede novými laboratořemi Výzkumného a vývojového centra dopravní fakulty v Doubravicích.  

Speciální dvoudenní workshop začíná v úterý 28. ledna a pokračuje i ve středu 29. ledna v nových laboratořích a posluchárnách Výukového a výzkumné centra Dopravní fakulty Jana Pernera v Doubravicích.Stovka středoškoláků se podívá na základní vlastnosti materiálů, pozná např. rozdíly v mechanických vlastnostech v závislosti právě na struktuře a zjistí, co znamená únava kovových materiálů a jaká je jejich životnost.

„Hlavním smyslem workshopu je ukázat studentům souvislost mezi strukturou materiálu a jeho užitnými vlastnostmi. Pozornost zaměříme také na možnosti změn mechanických vlastností v důsledku změny mikrostruktury materiálu. V teoretické a praktické části si také ukážeme možnosti konstrukčního lepení kovových materiálů a předvedeme si stabilitu tenkostěnných skořepin,“ popisuje náplň workshopu jeden z organizátorů doc. Ing. Pavel Švanda, Ph.D. z Katedry mechaniky, materiálů a částí strojů dopravní fakulty.

„Kromě toho vezmeme studenty také do nového výzkumného a vývojového centra, kde jim například ukážeme konstrukci elektrické lokomotivy, jak se překlápí vozidlo, jak je možno zatěžovat most, aniž by po něm jezdila vozidla, a další simulace, které slouží k ověření pevnosti a životnosti konstrukcí v dopravní technice,“ dodává doc. Ing. Švanda, Ph.D.

V praktické části si pak studenti sami vyzkouší, co je mez pevnosti a mez kluzu, jak se připravuje metalografický vzorek a jak se pracuje s optickým mikroskopem, díky kterému budou moci pozorovat např. mikrostruktury skutečného japonského meče.

Workshop je po oba dva dny (28. a 29. 1.) otevřen nejen středoškolákům a zájemcům o svět konstrukčních materiálů, ale všem, kteří se chtějí dozvědět něco nového a rozšířit tak obzor svého vědění.

Workshop pro studenty středních škol je součástí aktivit projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

 

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788Kalendář akcí

<< září 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30