Dobrodružství kriminalistiky

11. říjen 2012

Muzeum_Policie___R.jpg 5. listopad 2012 - 15. listopad 2012 Balistika, daktyloskopie, forenzní analýza nebo třeba genetika: jak to vlastně funguje a jaké všechny způsoby mají pražští kriminalisté k tomu, aby chytili své zločince? Denní chleba kriminalistů můžete okusit v první polovině listopadu, kdy se nám v rámci Týdne vědy a techniky otevřou brány Akademie věd nebo Muzea Policie ČR: hlavně se ale budeme moci setkat přímo s kriminalisty, poslechnout si o jejich práci a mluvit s nimi třeba o tom, co na nás všechno „práskne“ chromozom Y. 

Týden vědy a techniky v ČR

Tak už je to zase tady, čeká nás další – v pořadí již dvanáctý – ročník vědeckého festivalu v České republice: Týden vědy a techniky. Ten navzdory svému názvu trvá vlastně týdny dva – letos se s ním v Praze a mnoha krajských městech setkáte od 1. do 15. listopadu. A o čem že to celé bude?

Podobně jako nedávná Noc vědců, i Týden vědy a techniky si klade za cíl přiblížit vědce a vědeckou práci co největšímu počtu z nás: proto se začátkem listopadu otevřou vědecká pracoviště dokořán každému, kdo bude mít zájem poznat, co vědci v laboratořích vlastně dělají. Kromě toho se můžete těšit na přehršel přednášek, seminářů, exkurzí a neformálních setkání s nositeli vědy.

Jak se chodí po povrchu střely?

Pokud by vás třeba zajímalo, v čem spočívá práce kriminalistů, pak si rozhodně nenechte ujít nějakou (nebo i všechny) ze sedmi prezentací Kriminalistického ústavu Praha. Zdejší profíci vám totiž nabízí nahlédnout do dobrodružství kriminalistiky tak zblízka, že by vám to mohl závidět i rada Vacátko ;-) Od pátého listopadu si tak můžete průběžně poslechnout, v čem spočívá práce grafologa, jak se (ne)pozná padělek, o čem ve skutečnosti je „sběratelství kostí“, nebo se seznámit s taji balistiky, kteroužto přednášku kriminalisté nazvali velice poeticky: „Procházka po virtuálním povrchu střely“.

Kromě toho se v Muzeu Policie ČR můžete seznámit se svým biogeografickým původem. Co že to je? Genetické analýzy pokročily natolik, že při prověření vašeho chromozomu Y jsou dnes kriminalisté schopni určit původ vašich předků – a to až do úrovně regionů! A bez zajímavosti rozhodně nebude ani přednáška Ing. Martina Valenty o tom, že letící střelu do ruky neradno chytati…

Pro kompletní přehled toho, co vám pražští kriminalisté v rámci Týdne vědy a techniky nabízí, se podívejte na jejich web, a pokud budete začátkem listopadu v Praze nebo okolí, rozhodně policistům nedejte košem ;-) A když už budete tím webem surfovat, koukněte i na http://www.tydenvedy.cz – najdete tady spoustu dalších akcí po celé republice, které se můžete zúčastnit ;-)

  • Co? Prezentace Kriminalistického ústavu Praha
  • Kdy? V rámci Týdne vědy a techniky v termínech 5., 6., 7., 13., 14. a 15. listopadu
  • Kde? V prostorách Akademie věd a Muzea Policie ČR

Více ZDE.

Pylova analyza TSC

Ilustrační foto: Pylová analýza, kriminalistická metoda. Zdroj: Techmania Science Center, expozice TOP SECRET.

Profilové foto: Ze stálé expozice Muzea Policie ČR. Zdroj: www.policie.cz. 

Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31